reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Koniunktura w branży deweloperskiej - będzie się poprawiać

Koniunktura w branży deweloperskiej - będzie się poprawiać

Aż 9152 rozpoczęte budowy – tak właśnie wygląda kwietniowy wynik deweloperów. Ten bardzo dobry wynik jest najlepszy od kilku lat, a na taką aktywność niewątpliwy wpływ miała nie tylko łagodna zima. Wygląda na to, że koniunktura w branży deweloperskiej nadal będzie się poprawiać.

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że wiosenne ożywienie w branży budowlanej ma w tym roku bardzo dynamiczne oblicze. W samym kwietniu firmy budujące mieszkania i domy rozpoczęły budowę 9152 nowych mieszkań. To wynik najwyższy od kwietnia 2012 r., kiedy to przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, wiele firm w pośpiechu rozpoczynało nowe inwestycje, by móc wprowadzić je do sprzedaży przed pojawieniem się ograniczeń związanych z nowym środowiskiem prawnym.

Zobacz: Deweloperzy - 84 proc. więcej inwestycji, niż w roku ubieglym

Warto jednak spojrzeć na statystyki także w dłuższym czasie. Badając 12-miesięczne okresy zauważymy, że w ostatnim roku firmy rozpoczęły 75,1 tys. budów, to o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie zakończonym rok temu i jednocześnie najwięcej od co najmniej siedmiu lat. Jest to jednocześnie o ponad 35 proc. więcej niż liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnim roku. Co więcej, statystyki GUS-u wskazują, że na bieżącej działalności się nie skończy, bo liczba pozwoleń na budowę również rośnie. W ostatnich 12 miesiącach było to 80,2 tys. pozwoleń, o 24,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Aktywność deweloperów: maj 2014 – kwiecień 2015 r.

Liczba

Zmiana r/r

Oddane mieszkania

55 446

-4,3%

Rozpoczęte budowy

75 094

+30,2%

Wydane pozwolenia na budowę

80 211

+24,2%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Zwiększona aktywność deweloperów na rynku budowlanym to z jednej strony efekt łagodnej zimy 2014/2015, która pozwoliła branży na przyśpieszenie otwarcia sezonu, a z drugiej kwestia ogólnie poprawiającej się koniunktury w mieszkaniówce, za którą stoją niskie stopy procentowe i stabilne ceny na rynku. Dobra sprzedaż deweloperów w ostatnim kwartale pozwala im snuć ambitne plany na kolejne miesiące i lata, szczególnie że obecne warunki sprzyjają inwestycjom w nieruchomości.

Zobacz:  Jak chcą mieszkać Polacy?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Warto zwrócić uwagę, że z pozostałych uczestników rynku z optymizmem w przyszłość patrzą tylko spółdzielcy – przez ostatni rok liczba wydanych im pozwoleń na budowę wzrosła o 66,5 proc., choć nadal jest niewielka (1,5 tys. przy 80,2 tys. deweloperów – to ponad pięćdziesięciokrotnie mniej). Wzrost zainteresowania ze strony spółdzielni może być związany ze zmianą w ustawie o Mieszkaniu dla Młodych, która ma wejść wkrótce w życie. Zmiana dopuści do programu mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Na razie jednak to tylko wzrost liczby pozwoleń na budowę. O tym, czy spółdzielnie mieszkaniowe faktycznie zaczną więcej budować, przekonamy się w kolejnych kwartałach.

Na chwilę obecną u deweloperów gorzej niż przed rokiem wygląda jedynie statystyka mieszkań oddanych do użytkowania. W samym kwietniu były to 3220 lokale (spadek r/r o 33,6 proc.), a w ostatnim roku 55,4 tys. mieszkań (spadek r/r o 4,4 proc.).

Dużo mniejsze wahania niż w statystyce deweloperów widać w liczbach mieszkań budowanych przez osoby indywidualne. Tu bowiem najczęściej pobudką do rozpoczęcia budowy jest potrzeba budowy domu, a nie oczekiwania na wzrost popytu na mieszkania jak to ma miejsce w przypadku firm budujących nieruchomości na sprzedaż.

Marcin Krasoń, Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama