REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie i monitoring mieszkania lub domu w czasie urlopu

Zabezpieczenie i monitoring mieszkania lub domu w czasie urlopu
Zabezpieczenie i monitoring mieszkania lub domu w czasie urlopu

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas, w którym złodzieje niestety nie próżnują. Jak więc spędzić urlop, bez martwienia się, co dzieje się w domu? Z pomocą może przyjść nam stary smartfon, inteligentna wtyczka czy kamera. Najbardziej przezorni stosują rozwiązania smart home.

Jak zabezpieczyć mieszkanie i dom przed złodziejem?

Według policyjnych statystyk najwięcej kradzieży z włamaniem w 2021 roku zostało stwierdzonych w województwie śląskim (10 370). Najbezpieczniejsze pod tym względem było województwo podkarpackie (1424). Wskaźnik wykrywalności najwyższy był w województwie świętokrzyskim (70 proc.). Najniższą wartość odnotowano dla województwa mazowieckiego (39,9 proc.).
Na szczęście Polacy są przezorni
i często instalują systemy zabezpieczeń w nowo wybudowanych domach. Według raportu przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez serwis Oferteo.pl (serwis łączący firmy świadczące usługi w różnych kategoriach z potencjalnymi klientami), blisko 70% respondentów zabezpieczyło budynek przed włamaniem. Badanie przeprowadzono na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

REKLAMA

Własny smartfon jako narzędzie monitoringu

Alfred Security to darmowa aplikacja, która umożliwia wykorzystanie smartfona lub tabletu jako kamery monitoringu. Możemy do tego celu użyć nawet nieco starszego urządzenia. Obraz z jego kamery pozwoli nam na obserwację „na żywo” wybranego pomieszczenia w naszym mieszkaniu na telefonie, który mamy przy sobie. Zaletą tej opcji jest m.in. powiadomienie użytkownika o wykryciu ruchu przez kamerę, zaś wadą nie najwyższa jakość nagrania czy ograniczenia przechowywania materiałów w chmurze.

Symulatory obecności lub inteligentna wtyczka

Innym prostym rozwiązaniem, które nie wiąże się z dużymi kosztami zakupu, jest zamontowanie symulatora włączonego telewizora. Pozory naszej obecności możemy też uzyskać stosując czasowy wyłącznik światła.

Kolejny wariant to montaż inteligentnej wtyczki. Po umieszczeniu jej w gniazdku i połączeniu z naszą siecią WiFi oraz skonfigurowaniu za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie będziemy możemy zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłączenie inteligentnej kamery

REKLAMA

Kamera domowa to urządzenie typu „plug & play”, więc jest gotowa do działania już w kilka minut. Natomiast kamerę zewnętrzną można szybko zamontować w miejsce tradycyjnej instalacji oświetleniowej, bez potrzeby korzystania z usług profesjonalnego montera.

Inteligentne urządzenia monitorują posesję oraz wnętrze domu bez przerwy. Kiedy dojdzie do podejrzanej sytuacji, jak np. wtargnięcie nierozpoznanej osoby, kamery zaalarmują użytkownika, wysyłając powiadomienie na smartfon.

- Dzięki możliwości opcji podglądu „na żywo” przez aplikację mobilną, użytkownik może zweryfikować sytuację i w razie potrzeby podjąć działania. Dzięki temu nawet w czasie wakacyjnego wyjazdu dom pozostaje pod pełną kontrolą właścicieli. Nie trzeba się też martwić, że niepotrzebne powiadomienia będą przeszkadzać podczas wypoczynku. Inteligentne kamery rozpoznają osoby zidentyfikowane w aplikacji, więc kiedy w mieszkaniu zjawi się sąsiad, który ma podlewać kwiaty pod nieobecność właścicieli, alarm się nie włączy – wyjaśnia Marie Tranchimand, dyrektor marketingu i komunikacji w firmie Netatmo.

Smart home, czyli bardziej zaawansowane metody

REKLAMA

Rozwiązania smart home mogą m.in. zarówno symulować obecność domowników, jak i odstraszać potencjalnych intruzów. Takim produktem jest np. centrala sterująca, która łączy zautomatyzowane urządzenia domowe w jeden system. Użytkownicy mogą zaprojektować autorskie scenariusze, według których będą działać ich urządzenia smart home.

- Dobrym pomysłem jest zaprogramowanie żaluzji fasadowych czy rolet zewnętrznych, aby codziennie otwierały się i zamykały. Warto też do tego dołączyć oświetlenie – zapalające się i gasnące światła – co będzie symulować domowe życie. Dodatkowo, dzięki centrali możemy sterować całym systemem z aplikacji w smartfonie. Zdalnie, w każdej chwili i z dowolnego miejsca możemy sprawdzić stan podłączonych urządzeń w domu. Jeśli coś nas zaniepokoi – np. okaże się, że zapomnieliśmy zamknąć bramę wjazdową na posesję, możemy to zrobić jednym kliknięciem w aplikacji – mówi Maciej Gąszczak, product manager w Somfy Polska.

Opracowała Beata Zielińska, Domiporta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA