reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Podatek katastralny, czyli podatek od nieruchomości oparty na wartości nieruchomości. Czy będzie?

Podatek katastralny, czyli podatek od nieruchomości oparty na wartości nieruchomości. Czy będzie?

Podatek katastralny. Resort finansów poinformował, że nie prowadzi obecnie prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, czyli podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.

Kiedy podatek katastralny w Polsce?

Wprowadzenie podatku katastralnego to temat, który co jakiś czas pojawia się w dyskusji publicznej. Ewentualne wprowadzenie zmian zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości (tj. wprowadzenie podatku katastralnego) nie miałoby jednak wpływu na zmianę dochodów budżetu państwa, gdyż wpływy z podatku od nieruchomości stanowią w całości dochód budżetu gminnych jednostek samorządu terytorialnego.

Jeden z portali internetowych niedawno zasugerował, że rząd pracuje nad podatkiem katastralnym, gdyż Ministerstwo Finansów prowadzi rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Zauważono, że resort finansów w jednym z portali społecznościowych opublikował ogłoszenie, że poszukuje do pracy na stanowisku eksperta w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych.

"Do jego obowiązków ma m.in. należeć przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Z ogłoszenia wynika, że idealny projektant przyszłych podatków powinien m.in. mieć wykształcenie wyższe prawnicze, trzy lata doświadczenia w obszarze podatków, znać język angielski i przepisy krajowego prawa podatkowego" - napisał portal.

Doniesienia medialne, dotyczące prac nad podatkiem katastralnym, zdementował sam resort finansów w dniu 24 lutego br. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie rządowej: "Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości".

Zobacz: Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące działań w sprawie podatku katastralnego

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to podatek od wartości posiadanej nieruchomości. Wprowadzenie takiego podatku oznaczałoby, że podatek do uiszczenia byłby tym wyższy, im droższa byłaby nieruchomość.

W nomenklaturze podatek katastralny jest często określany łacińskim zwrotem ad valorem - „od wartości”.

Jest to więc podatek liczony od innej podstawy (tzn. od wartości nieruchomości) niż w przypadku obowiązującego obecnie w Polsce podatku od nieruchomości, którego podstawą jest powierzchnia nieruchomości. Podatek od nieruchomości jest też podatkiem lokalnym, którego wysokość ustalają corocznie samorządy terytorialne, tj. poszczególne rady gmin w drodze uchwały. Przy czym, jest to obciążenie podatkowe nieprzekraczającej w większości przypadków kilkuset złotych rocznie.

Gdzie jest podatek katastralny?

W krajach europejskich mamy do czynienia z różnymi odmianami podatku katastralnego, wyliczanymi na różne sposoby. W każdy jednak przypadku wysokość podatku liczona jest od podstawy wartości nieruchomości.

Podatek katastralny funkcjonuje w wielu krajach europejskich i zazwyczaj jest on znacznie wyższy, niż podatek od nieruchomości.

W Niemczech taki podatek wynosi około 2% wartości, natomiast w Wielkiej Brytanii przyjęto system progresywny.

Podatek od wartości nieruchomości ma zastosowanie także w Czechach, na Słowacji, czy w krajach bałtyckich. Na Łotwie w przypadku nieruchomości mieszkalnych obowiązują stawki od 0,2 do 0,6 proc. w zależności od wartości mieszkania lub domu. Na Litwie podatek katastralny dla nieruchomości budowlanych wynosi od 0,3 do 1 procenta ich wyceny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama