| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Deweloperzy otrzymują coraz więcej pozwoleń na budowę w związku z czym rozpoczynają coraz więcej budów. Jest to dobry sygnał, który potwierdza zeszłoroczne symptomy ożywienia rynku – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Comiesięczna publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, dotycząca tym razem wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w styczniu bieżącego roku, w swojej pierwszej tegorocznej odsłonie neguje w istotnym stopniu uzasadnione podejrzenia z kilku ostatnich miesięcy, dotyczące ograniczonej wiary deweloperów w nadchodzące ożywienie gospodarcze, a co za tym idzie rosnące wskaźniki popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych.  Jak się bowiem okazało, w pierwszym miesiącu nowego roku przedsiębiorcy budujący mieszkania na sprzedaż nareszcie poprawili własne parametry dotyczące najważniejszych czynników z punktu widzenia przewidywania rozwoju koniunktury przyszłych okresów.  

Niestety jedynym minusem ujawnionym w ostatnim raporcie GUS jest zasygnalizowany już we wcześniejszych publikacjach spadek mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytku. Takich lokali było w styczniu zaledwie 4323, a więc prawie o jedną czwartą mniej niż rok temu i aż o 40 proc. mniej aniżeli w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Jest to efekt ograniczenia produkcji mieszkaniowej przed około dwoma laty. Jak z tego wynika zasób mieszkań gotowych na rynku pierwotnym najbliższych miesiącach powinien ulegać systematycznemu spadkowi przez co najmniej okres dwóch-trzech kwartałów.

Jednak tego rodzaju minusy neutralizuje w istotnym stopniu pojawienie się długo oczekiwanych pozytywnych  trendów, dotyczących zwłaszcza nowo uruchamianych inwestycji. W ostatnich miesiącach ulegały one bowiem widocznemu osłabieniu, niejako zaprzeczając powszechnie lansowanej tezie o wchodzeniu krajowej mieszkaniówki wraz z całą gospodarką w cykliczne ożywienie - pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

W minionym miesiącu ruszyła budowa prawie 3,7 tys. mieszkań deweloperskich, a to oznacza, że było ich więcej o jedną piątą w porównaniu do poprzedniego miesiąca – grudnia 2013 roku, a także o blisko 15 proc. więcej r/r. Tego typu zwyżka może nie jest czymś nadzwyczajnym, jednak liczy się tu najbardziej sam fakt przełamania dość feralnej pod tym względem tendencji spadkowej z kilku poprzednich informacji GUS.  

Poza inwestycjami rozpoczętymi bardzo ważna z punktu widzenia perspektyw rozwojowych rynku pozostaje liczba pozwoleń na budowę nowych lokali. W tym przypadku mamy styczniową poprawę u deweloperów w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku o ponad 32 procent, choć jednocześnie spadek w stosunku do grudnia 2013 roku o ponad jedną czwartą. Trzeba tu jednak uwzględnić fakt rekordowego w skali ubiegłego roku „wyskoku” deweloperskich pozwoleń w ostatnim miesiącu 2013 roku. W sumie jednak liczba pozwoleń pozostających do dyspozycji inwestorów budujących na sprzedaż wydaje się na dzień dzisiejszy wystarczająca i bezpieczna jak na obowiązujące obecnie warunki inwestycyjne wstępnego okresu ożywienia koniunktury.   

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »