reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Deweloperzy otrzymują coraz więcej pozwoleń na budowę w związku z czym rozpoczynają coraz więcej budów. Jest to dobry sygnał, który potwierdza zeszłoroczne symptomy ożywienia rynku – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Comiesięczna publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, dotycząca tym razem wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w styczniu bieżącego roku, w swojej pierwszej tegorocznej odsłonie neguje w istotnym stopniu uzasadnione podejrzenia z kilku ostatnich miesięcy, dotyczące ograniczonej wiary deweloperów w nadchodzące ożywienie gospodarcze, a co za tym idzie rosnące wskaźniki popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych.  Jak się bowiem okazało, w pierwszym miesiącu nowego roku przedsiębiorcy budujący mieszkania na sprzedaż nareszcie poprawili własne parametry dotyczące najważniejszych czynników z punktu widzenia przewidywania rozwoju koniunktury przyszłych okresów.  

Niestety jedynym minusem ujawnionym w ostatnim raporcie GUS jest zasygnalizowany już we wcześniejszych publikacjach spadek mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytku. Takich lokali było w styczniu zaledwie 4323, a więc prawie o jedną czwartą mniej niż rok temu i aż o 40 proc. mniej aniżeli w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Jest to efekt ograniczenia produkcji mieszkaniowej przed około dwoma laty. Jak z tego wynika zasób mieszkań gotowych na rynku pierwotnym najbliższych miesiącach powinien ulegać systematycznemu spadkowi przez co najmniej okres dwóch-trzech kwartałów.

Jednak tego rodzaju minusy neutralizuje w istotnym stopniu pojawienie się długo oczekiwanych pozytywnych  trendów, dotyczących zwłaszcza nowo uruchamianych inwestycji. W ostatnich miesiącach ulegały one bowiem widocznemu osłabieniu, niejako zaprzeczając powszechnie lansowanej tezie o wchodzeniu krajowej mieszkaniówki wraz z całą gospodarką w cykliczne ożywienie - pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

W minionym miesiącu ruszyła budowa prawie 3,7 tys. mieszkań deweloperskich, a to oznacza, że było ich więcej o jedną piątą w porównaniu do poprzedniego miesiąca – grudnia 2013 roku, a także o blisko 15 proc. więcej r/r. Tego typu zwyżka może nie jest czymś nadzwyczajnym, jednak liczy się tu najbardziej sam fakt przełamania dość feralnej pod tym względem tendencji spadkowej z kilku poprzednich informacji GUS.  

Poza inwestycjami rozpoczętymi bardzo ważna z punktu widzenia perspektyw rozwojowych rynku pozostaje liczba pozwoleń na budowę nowych lokali. W tym przypadku mamy styczniową poprawę u deweloperów w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku o ponad 32 procent, choć jednocześnie spadek w stosunku do grudnia 2013 roku o ponad jedną czwartą. Trzeba tu jednak uwzględnić fakt rekordowego w skali ubiegłego roku „wyskoku” deweloperskich pozwoleń w ostatnim miesiącu 2013 roku. W sumie jednak liczba pozwoleń pozostających do dyspozycji inwestorów budujących na sprzedaż wydaje się na dzień dzisiejszy wystarczająca i bezpieczna jak na obowiązujące obecnie warunki inwestycyjne wstępnego okresu ożywienia koniunktury.   

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama