Kategorie

Nowe dzielnice we Wrocławiu

PRESTIGE PR
Wrocław.
Materiały prasowe
Media
Nowe dzielnice we Wrocławiu – Promenady Wrocławskie i Olimpia Port – to dwa projekty mieszkaniowe, które mają wyróżniać się spośród inwestycji już istniejących na rynku nieruchomości. Jak będą wyglądały nowe dzielnice we Wrocławiu?
Reklama

Wrocławskie inwestycje prezentują nową koncepcję urbanistyczną – na rozległych obszarach powstaną osiedla o spójnej, wielofunkcyjnej zabudowie, mogące pretendować do miana integralnych dzielnic. Zabudowa Promenad obejmie około 20 hektarów powierzchni w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego – między ulicą Zakładową a Rychtalską. Docelowo ma tu powstać blisko 2 tys. mieszkań, a także budynki  o funkcjach usługowych, handlowych, kulturalnych, hotelowych i edukacyjnych. Olimpia Port również powstaje nad samą rzeką – między ulicą Swojczycką a kanałem nawigacyjno-żeglugowym Odry. W planach jest budowa około 5 tys. mieszkań na blisko 80 hektarach powierzchni.

– Planujemy, że nasze osiedle stanie się w niedalekiej przyszłości zupełnie osobną dzielnicą miasta. – zapowiada Tomasz Sujak z Archicomu – Obok mieszkań powstaną tu również budynki przeznaczone pod działalność usługową, obiekty kultury, oświaty i ochrony zdrowia. Nadrzeczny bulwar ma natomiast stać się miejscem spotkań. Tutaj będą zlokalizowane kawiarenki i restauracje, skwery, place zabaw dla dzieci oraz serce osiedla, czyli główny plac.  Całe osiedle ma być okolone ciągiem pieszo-rowerowym wykorzystującym w tym celu m.in. stary trakt kolejowy. – dodaje Sujak.

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

Nietypowe pomysły deweloperów

Reklama

Celem obu deweloperów jest stworzenie takiej przestrzeni mieszkalnej, która zapewni mieszkańcom wszystko, co jest potrzebne do życia. Plany osiedli przypominają więc raczej podwaliny osobnych miasteczek. Niektóre pomysły zaskakują – Archicom zapowiada stworzenie w obrębie inwestycji małego ryneczku i postawienie kościoła. Jeśli uda się urzeczywistnić te zamierzenia, będzie to pierwsza świątynia we Wrocławiu postawiona przez dewelopera. Vantage Development z kolei zaprosił mieszkańców miasta, aby czynnie włączyli się w tworzenie koncepcji Promenad Wrocławskich. Na specjalnie utworzony adres mailowy wszyscy zainteresowani mogą przysyłać swoje pomysły na aranżację terenów rekreacyjnych w ramach dzielnicy. W ten sposób deweloper realizuje ideę osiedla społecznego, odpowiadającego na autentyczne potrzeby jego potencjalnych mieszkańców. Wrocławianie mogą mieć wpływ na kształt i charakter przestrzeni o łącznej powierzchni  ok. 25 tys. mkw.

Funkcja  rekreacyjna obu osiedli będzie szczególnie rozbudowana. Sprzyja temu ich położenie przy nadodrzańskich bulwarach, co daje ogromne możliwości na stworzenie infrastruktury wypoczynkowo-sportowej. 

Zobacz także: Sprzedaż kamienic na stabilnym poziomie


Europejskie „waterfronty”

Tym, co ma wyróżniać oba osiedla spośród innych inwestycji, jest nie tylko ich przestrzenny rozmach i wielofunkcyjność, lecz także wykorzystanie potencjału  położenia nad Odrą. Projekty inwestycji nawiązują do znanych europejskich „waterfrontów”, czyli obszarów miejskich korzystających z usytuowania nad zbiornikami wodnymi – takich jak Aker Brygge w Oslo czy Le Touguet Paris Plage pod Paryżem. Tego typu przedsięwzięcia zawdzięczają swoją atrakcyjność położeniu na nabrzeżu. Dlatego głównym zamysłem Guy`a Perry`ego, architekta odpowiedzialnego za koncepcję Promenad Wrocławskich, jest właśnie maksymalne zwrócenie się w stronę Odry. Wzdłuż wybrzeży Kanału Miejskiego zostanie zaaranżowana nowoczesna promenada z przystanią dla łodzi i jachtów, ze sklepami, restauracjami i innymi usługami rekreacyjnymi.  Podobne zamierzania mają architekci tworzący projekt Olimpii Port.

Zobacz także: Najwięcej mieszkań powstaje na Białołęce

– Lokowanie osiedli w pobliżu rzek jest jednym z trendów w architekturze osiedlowej przede wszystkim w państwach Europy Zachodniej. – wyjaśnia Tomasz Sujak z Archicomu – Nad rzekami odbywają się różnego typu imprezy kulturalne, powstają promenady, plaże i boiska. Takie założenie właśnie przyświecało nam przy projektowaniu Olimpii Port. – dodaje.

Dlatego tu również planowana jest przystań portowa dla małych jednostek i kajaków. Nad kanałem żeglugowym powstanie bulwar spacerowy, przy którym zostaną zlokalizowane liczne punkty usługowe. Archicom chce wykorzystać Odrę nie tylko rekreacyjnie, lecz także komunikacyjnie. Dojazd do centrum Wrocławia będzie możliwy zarówno lądem, jak i taksówkami wodnymi, które swój postój będą miały przy głównym placu osiedla.

Powstaną kolejne dzielnice

Realizacja całości przedsięwzięć rozłożona została na lata. Pierwsze budynki już powstają. W kwietniu rozpoczęto budowę Promenad Wrocławskich. Niebawem rozpocznie się budowa pierwszego budynku mieszkalnego w ramach osiedla, wraz z 248 lokalami mieszkalnymi. Archicom ruszył już z pierwszym etapem Olimpii Port. Obecnie trwają prace nad czterema budynkami, które mają zostać oddane w 2013 r.

Wrocławianie liczą, że deweloperom uda się zrealizować wszystkie założone plany. Przestrzeń osiedli nie będzie zamknięta i mieszkańcy zyskają dodatkowe bulwary spacerowe wzdłuż Odry, wraz ze wszystkimi atrakcjami, które mają być zlokalizowane wokół nich.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

  Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

  Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.