reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkania kompaktowe coraz bardziej popularne

Mieszkania kompaktowe coraz bardziej popularne

Mieszkania kompaktowe są coraz bardziej popularne na rynku wtórnym. Spada zdolność kredytowa, co zmusza nabywców do poszukiwania lokali o mniejszej powierzchni. Rozwiązaniem są mieszkania kompaktowe – małe, ale dające duże możliwości aranżacyjne.

Kompaktowe dwa pokoje

Kompaktowe dwa pokoje mogą zmieścić się już na powierzchni charakterystycznej dla kawalerek. Na przykład na wrocławskich Krzykach można znaleźć lokal dwupokojowy o powierzchni 24,9 mkw. Został on wyceniony przez sprzedającego na 200 tys. zł. Mieszkanie będzie wymagać niewielkiego remontu. Podobny lokal o powierzchni 26 mkw. jest teraz dostępny na poznańskiej Wildzie. Mieszkanie nadaje się do remontu i leży na parterze trzypiętrowego budynku z 1910 roku. Cena ofertowa to 117 tys. zł.

Zobacz także: Ranking polskich deweloperów: cz. 2

Trudno zmieścić dwa pokoje na tak małej powierzchni. Ma to odzwierciedlenie w rozkładzie mieszkań. Na przykład na lubelskim Śródmieściu dwa pokoje zmieściły się na 26,5 mkw. Jednak pomieszczenia są przechodnie. Ponadto do łazienki wchodzi się przez kuchnię. Kupując nietypowe mieszkanie, warto też mieć na względzie nie tylko dzisiejsze potrzeby, lecz także możliwość sprzedania go w przyszłości.

Zobacz także: Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Mniejszy lokal, ale droższy metr

Ciekawa oferta sprzedaży jest też dostępna na krakowskim Płaszowie. Mieszkanie ma cztery pokoje, dwa poziomy i tylko 42,5 mkw. Znajduje się ono na piątym, ostatnim piętrze budynku wzniesionego w 2000 roku. Lokal wykończony jest w stanie dobrym, a cena ofertowa to 460 tys. zł. Oznacza to, że każdy metr kwadratowy został wyceniony na 10,8 tys. zł. Dla porównania przeciętna cena ofertowa w dzielnicy Podgórze, do której należy Płaszów, wynosi 7,3 tys. zł za mkw. Taka sytuacja nie jest odosobniona. Mieszkania kompaktowe w przeliczeniu na mkw. są przeważnie droższe niż przeciętna cena ofertowa w danym segmencie. Na przykład właściciele mieszkań dwupokojowych chcieliby otrzymać ponad 9,9 tys. zł za każdy metr lokalu, gdy całkowita powierzchnia „M” nie przekracza 30 metrów i 8,8 tys. zł, gdy lokal ma od 40 do 50 metrów. Podobne zależności widoczne są w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Cena ofertowa metra dwójki o powierzchni nieprzekraczającej 30 metrów jest przeważnie o kilkanaście procent wyższa niż w przypadku lokali nie większych niż 50 mkw.

Zobacz także: Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie

Może być problem z kredytowaniem

Nie zmienia to jednak faktu, że całkowite ceny najmniejszych, kilkunastometrowych kawalerek mogą wydawać się relatywnie przystępne. Dzięki temu często bywają one kupowane bez udziału kredytu hipotecznego. Osoba, która chciałaby je jednak nabyć z wykorzystaniem finansowania bankowego, mogłaby natknąć się na przeszkody. Problemem może być nietypowość lokalu, a także ograniczenia co do minimalnej kwoty kredytu.

Zobacz także: Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Mimo że większość banków pozwala na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego nawet w kwocie 30 tys. zł, to zazwyczaj kredyty te są znacznie droższe niż wynosi przeciętna rynkowa. Mniej niż 80 tys. zł nie pożyczą nam natomiast Alior Bank, BPH, mBank, Multibank. DnB Nord jako dolny limit kredytu wyznaczył kwotę 150 tys. zł. Nie oznacza to jednak, że w wyjątkowym przypadku bank nie będzie skłonny udzielić kredytu w wysokości niższej niż narzucone przez procedury wartości – praktyka doradców Home Broker wskazuje, że odstępstwa od tych procedur są w bankach na porządku dziennym.

Warto wspomnieć, że każdy kredyt udzielony na kwotę poniżej 80 tys. zł podpada pod rygory ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z jej zapisami łączna kwota prowizji i opłat okołokredytowych nie może przekroczyć 5%, a wcześniejsza spłata takiego kredytu musi być darmowa.

Zobacz także: Mieszkania gotowe do odbioru

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkania kompaktowe są coraz bardziej popularne na rynku wtórnym. Fot. Fotolia
Mieszkania kompaktowe są coraz bardziej popularne na rynku wtórnym. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama