| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie. Bogatą ofertę na rynku pierwotnym prezentuje także Kraków. Najmniejszym zainteresowaniem deweloperów cieszy się Gdańsk.

Warto zaznaczyć, że liczba gotowych lokali mieszkalnych znajdujących się w sprzedaży jest jednym z wyznaczników rozwoju wypadków na rynku mieszkaniowym. Gdy sytuacja rozwija się pozytywnie, deweloperom udaje się znaleźć kupców na mieszkania jeszcze przed ostatecznym ukończeniem inwestycji. Zbyt duża liczba niesprzedanych mieszkań świadczy o problemach firm deweloperskich ze znalezieniem chętnych na jednostki mieszkalne.

Zobacz także: Warszawa oferuje najwięcej apartamentów

Trzeba przy tym podkreślić, że deweloperzy zazwyczaj starają się sprzedać jak największą liczbę lokali mieszkalnych jeszcze przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty. Pieniądze pozyskane w ten sposób są wykorzystywane na realizację kolejnych etapów inwestycji. Poza tym w chwili obecnej banki nie są już tak liberalne w udzielaniu kredytów jak przed kryzysem. W związku z tym przed przyznaniem kredytu inwestycyjnego na nowy projekt oczekują, żeby przynajmniej część nieistniejących jeszcze lokali miała już nowych właścicieli. Z tych przyczyn wynika coraz częstsza praktyka tzw. przedsprzedaży, kiedy to deweloperzy oferują mieszkania w nierozpoczętych jeszcze projektach, ale za to w atrakcyjnych cenach.

Podsumowując należy dodać, że na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów całkowita liczba dostępnych mieszkań deweloperskich w poszczególnych miastach znacznie się zwiększyła. Można więc było się spodziewać się wzrostu liczby gotowych lokali. Co ciekawe, obecnie odsetek ukończonych jednostek mieszkalnych w całej dostępnej puli mieszkań wydaje się być jeszcze na stosunkowo niewysokim poziomie – we wszystkich miastach za wyjątkiem Gdańska jest niższy niż na początku 2010 r.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »