reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Polepszenie aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz stabilizacja w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – takie wnioski płyną z analizy wyników budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych dziś przez GUS za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 6,8% wzrosła liczba wydanych pozwoleń. Rozpoczęto zaledwie o 0,5% więcej budów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była natomiast niższa o 10,6%.

Zobacz także: Zakup mieszkania przez Internet

Optymizmem mogą napawać wyniki budownictwa mieszkaniowego rozważane w znacznie krótszym terminie, a więc jedynie za wrzesień. Odnosząc dane za dziewiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, poprawa widoczna jest we wszystkich obszarach. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 25,1% . Wydanych zostało także o 12,5% więcej pozwoleń na budowę oraz o 1,8% więcej mieszkań oddawano do użytkowania. Wyniki budownictwa mieszkaniowego są ponadto znacznie lepsze niż w sierpniu.

Więcej budów

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Podczas gdy lipcowe i sierpniowe dane nie napawały optymizmem, to już wrześniowy wynik jest niespodziewanie dobry. W dziewiątym miesiącu rozpoczęto budowę aż o 25,1% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 18,9 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 12,9 tys. sztuk. Dane za pierwsze trzy kwartały roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką i raczej sugerują stabilizację. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez 9 miesięcy 2011 roku, jest zaledwie o 0,5% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama