REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Sprzedaż mieszkania trwa obecnie ponad dwa miesiące dłużej niż jeszcze w marcu. Fot. Fotolia
Sprzedaż mieszkania trwa obecnie ponad dwa miesiące dłużej niż jeszcze w marcu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż mieszkania trwa obecnie ponad dwa miesiące dłużej niż jeszcze w marcu. Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi okres stagnacji.

Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od zawarcia umowy przedwstępnej do zwarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

REKLAMA

Transakcje mieszkaniowe trwają dłużej

Wstępne dane za wrzesień pokazują, że od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej mijało 135 dni, czyli 4,5 miesiąca. Oznacza to, że dziś sprzedawane są mieszkania, których data ogłoszenia o chęci sprzedaży wypada przeciętnie w połowie roku. Dla porównania, w przypadku transakcji zawartych w rekordowo szybkim marcu cały proces trwał 80 dni, a w ostatnich 12 miesiącach 112 dni. Ponadto,  warto zauważyć, że od marca czas potrzebny na znalezienie nabywcy mieszkania rósł. Wydłużył się on w ciągu sześciu miesięcy aż o 55 dni. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że wrześniowy wynik jest obarczony czynnikami sezonowymi. We wrześniu 2010 roku proces sprzedaży mieszkań trwał 122 dni, a więc zaledwie 13 dni krócej niż we wrześniu br.

Zobacz także: Ile kosztuje utrzymanie domu?

Mniej transakcji bankowych

Bez wątpienia wpływ na wydłużenie się procesu transakcji może mieć ich liczba, która w ostatnich miesiącach spada, oraz mniejszy udział transakcji zawieranych bez udziału finansowania bankowego. Po rekordowej ilości tego typu transakcji w marcu i kwietniu, kiedy to blisko co trzecie mieszkanie używane znajdowało nabywcę nieposiłkującego się kredytem, wrześniowy wynik wstępny na poziomie 12% wydaje się skromny. Podobnie można go ocenić, biorąc pod uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach średnio 19% transakcji było „gotówkowych”. Ponadto bieżące dane można łączyć z działaniem czynników sezonowych. Zarówno we wrześniu 2010, jak i 2009 roku udział transakcji gotówkowych był zbliżony do bieżącego wyniku.


Mniej nabywców lokali

Podobne trendy, jak w przypadku całkowitej długości transakcji, charakteryzują także dane o czasie niezbędnym do podpisania umowy przedwstępnej. We wrześniu od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijały 92 dni, czyli trzy miesiące. Jest to wynik o 35 dni dłuższy niż w marcu, kiedy to mieszkania sprzedawały się najszybciej w tym roku. Wrześniowe dane nie napawają optymizmem, biorąc pod uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało przeciętnie 75 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Sytuacja na rynku kredytowym

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży a czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Od trzech miesięcy różnica ta wynosiła niewiele ponad 40 dni. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach okres ten trwał 38 dni. Dane te potwierdzają, że sytuacja na rynku kredytowym utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA