| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ile kosztuje utrzymanie domu?

Ile kosztuje utrzymanie domu?

Ile kosztuje utrzymanie domu? Czteroosobowa rodzina musi się liczyć z comiesięcznym wydatkiem ok. 844 zł. Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%.

We wrześniu ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem. Można szacować, że gospodarstwo domowe złożone z czterech osób wydaje dziś na utrzymanie mieszkania ok. 50 zł więcej niż przed rokiem. Wyższe opłaty to przede wszystkim skutek drożejącej energii, za którą według danych GUS gospodarstwa domowe płaciły w sierpniu aż o 7,9% więcej niż przed rokiem.

Zobacz także: Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Koszty utrzymania mieszkań rosną w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 5,4% i znacznie szybciej niż przeciętne ceny konsumpcyjne (średnia z ostatnich 10 lat wynosi 2,6%). Znacznie lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dynamikę cen związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu ceny podniosły się we wrześniu o 2,6% w skali roku. Na tę pozycję składają się m.in. ceny sprzętu AGD, mebli czy środków czystości.

Szczyt tempa wzrostu cen zakupu energii, wody czy płaconych czynszów przypada na przełom 2008 i 2009 roku. W styczniu 2009 r. wzrost wyniósł aż 11,4% rok do roku. Było to spowodowane gwałtowną podwyżką cen energii.

W 2009 roku wzrost kosztów związanych z użytkowaniem mieszkań wyraźnie zwolnił i w pierwszym kwartale 2010 roku spadł w okolice 3,5%. Od tamtego czasu wskaźnik systematycznie rośnie.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%. Fot. OknoPlus
Koszty utrzymania domu stale rosną, mimo że inflacja spadła poniżej 4%. Fot. OknoPlus

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »