reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Deweloperzy budują ekologiczne budynki

Deweloperzy budują ekologiczne budynki


Deweloperzy w swojej ofercie mają do zaoferowania, swoim potencjalnym klientom, budynki, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie, które zostało zbudowane z wykorzystaniem takiej technologii, to będzie to nasz wkład w dbałość o środowisko, a ponadto uda nam się również zmniejszyć rachunki.

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Kolektory słoneczne przy produkcji ciepła nie emitują szkodliwych związków, nie powodują zwiększenia dziury ozonowej oraz nie zanieczyszczają środowiska. Im więcej będzie produkowanych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, tym będą one tańsze. Instalacje solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu.

– W Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie już w kolejnej, drugiej realizowanej w ostatnich latach inwestycji mieszkaniowej, wykorzystuje się energię słoneczną do podgrzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu obniżono koszty przygotowania ciepłej wody. W ubiegłym roku zdarzyła się sytuacja kilkugodzinnego braku dostawy ciepła z centralnej ciepłowni. W mieszkaniach budynku wyposażonego w kolektory słoneczne przez kilka godzin ciepła woda nadal płynęła z kranów – mówi Adam Szweda prezes Spółdzielni.

Zobacz także: Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony

Instalacje solarne są inwestycją dość kosztowną. Aby zachęcić do ich stosowania wprowadzono system dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, jak również indywidualnych gospodarstw domowych. Niestety spółdzielnie mieszkaniowe z takich możliwości nie mogą skorzystać, a szkoda, gdyż dzięki dofinansowaniu kosztów kolektorów słonecznych efektywność ich stosowania byłaby zapewne wyższa i zachęcała do ich szerszego wykorzystania.

Deweloperzy nie poprzestają jednak na kolektorach. Na Osiedlu Kalinowym w podpoznańskiej Rokietnicy można znaleźć także ekologiczne nowości jak podziemne zbiorniki na odpady. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się na nią betonowy silos oraz kontener skonstruowany w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie produkcji polietylenowej. Ich obsługa niczym nie różni się od tradycyjnych pojemników na śmieci. Wystarczy za pomocą klucza otworzyć pojemnik, wrzucić odpady, a te za pomocą obrotowej dźwigni, zostaną umieszczone w podziemnym kontenerze.

Ciekawostką jest fakt, iż kontenery są opróżniane za pomocą specjalnie przystosowanego dźwigu. Częstotliwość opróżniania zbiorników dostosowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców Osiedla Kalinowego.

– Dzięki wprowadzaniu nowych technologii polepszamy warunki życia lokatorów oraz zyskujemy estetyczny wygląd osiedla, niwelując tym samym problem nieprzyjemnych zapachów – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper.

Zobacz także: Wyższa emerytura za mieszkanie

Ekologiczne i praktyczne rozwiązania można znaleźć już też w samej konstrukcji budynków. Wózkarnie i rowerownie to nowy trend w budownictwie wielorodzinnym.

– Rowerownia, zlokalizowana na parterze, ma ułatwić przechowywanie jednośladów i zachęcić do korzystania z nich w codziennej komunikacji – mówi Tomasz Bolewski ze spółki Swój Dom, budującej osiedla mieszkaniowe w Mosinie. – Lokalizacja naszych inwestycji wśród terenów zielonych wymaga od nas znalezienia dogodnych rozwiązań dla amatorów rekreacji i wycieczek rowerowych – dodaje T. Bolewski.

W dobie postępującej ekologii trudno myśleć o budowie domu bez brania pod uwagę nowoczesnych rozwiązań, które troszczą się o środowisko naturalne. Rozwiązania architektoniczne wspierające tę ideę są coraz częściej spotykane. Konieczność oszczędzania energii to obecnie jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską a rosnący trend ekologiczny sprawia, iż perspektywa zielonych osiedli jest coraz bliższa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe
ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama