REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie w biurze

Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe
Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dobre oświetlenie biura wpływa na jakość pracy, a także zwiększa wydajność pracowników. O dobre oświetlenie w firmie powinien zadbać jej właściciel, jest to ściśle określane przez normę PN-EN 12464-1.

REKLAMA

O dobre oświetlenie stanowiska pracy powinien zadbać właściciel firmy. Zobowiązuje go do tego norma (PN-EN 12464-1). Zawarte w niej wymagania definiują podstawowe zasady oświetlania stanowisk pracy. Mają one zapewnić dobre widzenie i komfort pracy, decydujące o koncentracji i efektywności pracownika. Oświetlenie ma także zdecydowany wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Dla naszego organizmu najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Zapewnia optymalne widzenie, pobudza organizm do aktywności dodając energii. Dlatego przy aranżacji wnętrza dobrze jest gdy stanowiska pracy znajdują się jak najbliżej okien, najlepiej prostopadle do nich. Jednak popołudniami, zimą lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni korzystać ze światła sztucznego.

Zobacz także: Kosze na śmieci do biura: GALERIA

W pomieszczeniach biurowych sprawdzają się wszelkie sposoby oświetlenia pod warunkiem właściwego zaprojektowania instalacji. Dobry komfort widzenia daje oświetlenie pośrednio – bezpośrednie, zrealizowane za pomocą właściwie dobranych i sensownie umieszczonych we wnętrzu opraw tłumaczy Adam Gołąb, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Trilux Polska. – Warto też pamiętać, że obowiązująca w zakresie oświetlenia stanowisk pracy norma określa wymagania minimalne, wśród których zazwyczaj za istotne i kontrolowane uznaje się średnie natężenie oświetlenia i jego równomierność oraz barwę światła i zdolność oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Nie są to jednak jedyne kryteria decydujące o dobrym oświetleniu. Właściwy dobór opraw oświetleniowych, uwzględnienie kierunków padania światła, dostosowanie ilości światła do pory dnia to także ważne, lecz nadal nie wyczerpujące zagadnienia oświetlenia, elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Estetyczne oświetlenie

Ze względu na zróżnicowany asortyment produktów oraz rozmaitość pomieszczeń nie ma generalnej recepty dla oświetlenia biur. Projekt pozostaje zatem kwestią indywidualną zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Poza spełnieniem wymagań ilościowych normy PN-EN 12464-1, ekspert zwraca także uwagę na kryteria jakościowe oświetlenia, zależnego m. in. od odpowiedniego usytuowania stanowisk biurowych i ich wyposażenia, możliwości dopasowania oświetlenia sztucznego do zmieniającego się w czasie dnia i pory roku oświetlenia dziennego. Dlatego ważna jest bezpośrednia współpraca projektanta oświetlenia ze specjalistą od aranżacji wnętrz, która zapewni nie tylko spełnienie wymagań norm, lecz także stworzy dobry klimat w pomieszczeniu, umożliwi np. wprowadzenie do wnętrza iluminacji uzupełniającej, zwiększającej komfort widzenia i akcentującej elementy dekoracyjne.

Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?

Obecnie wymaga się pomysłowych rozwiązań, które stymulują kreatywność i dają możliwości podkreślenia charakteru firmy. Pomocne mogą być nowe oprawy oświetleniowe z LED, dające wiele swobody przy tworzeniu nowatorskich wnętrz. LED-y, do niedawna używane do barwnej dekoracji wnętrz dostępne są już jako źródła światła białego. – Ich niewielki rozmiar ułatwia kształtowanie wiązki światła i konstruowanie różnych form opraw oświetleniowych, są wielokrotnie bardziej efektywne od żarówek i bardzo trwałe dodaje Adam Gołąb z firmy Trilux Polska. Ponadto są doskonale sterowalne, dzięki czemu można łatwo regulować ilość światła na stanowiskach pracy.

Moda na energooszczędność

Aranżując miejsce pracy, oprócz estetyki powinniśmy brać pod uwagę także koszty eksploatacji. Diody elektroluminescencyjne (LED) to źródła energooszczędne, wydajne i trwałe. – Gwarantowany przez dobrych producentów okres użytkowania LED to przynajmniej 50 tysięcy godzin, czyli 50 razy więcej niż zwykłej żarówkiwylicza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Po tym okresie diody nie przestają działać, zmniejsza się tylko ilość emitowanego przez nie światła. – Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne a ich światło nie pulsuje, zatem nie męczą naszego wzroku. Zastosowanie technologii LED pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 60%, udowadniając, że estetyka, funkcjonalność i energooszczędność mogą się uzupełniać.

Zobacz także: Gadżety biurowe dla mężczyzny: GALERIA

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA