reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Oświetlenie w biurze

Oświetlenie w biurze

Dobre oświetlenie biura wpływa na jakość pracy, a także zwiększa wydajność pracowników. O dobre oświetlenie w firmie powinien zadbać jej właściciel, jest to ściśle określane przez normę PN-EN 12464-1.

O dobre oświetlenie stanowiska pracy powinien zadbać właściciel firmy. Zobowiązuje go do tego norma (PN-EN 12464-1). Zawarte w niej wymagania definiują podstawowe zasady oświetlania stanowisk pracy. Mają one zapewnić dobre widzenie i komfort pracy, decydujące o koncentracji i efektywności pracownika. Oświetlenie ma także zdecydowany wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Dla naszego organizmu najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Zapewnia optymalne widzenie, pobudza organizm do aktywności dodając energii. Dlatego przy aranżacji wnętrza dobrze jest gdy stanowiska pracy znajdują się jak najbliżej okien, najlepiej prostopadle do nich. Jednak popołudniami, zimą lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni korzystać ze światła sztucznego.

Zobacz także: Kosze na śmieci do biura: GALERIA

W pomieszczeniach biurowych sprawdzają się wszelkie sposoby oświetlenia pod warunkiem właściwego zaprojektowania instalacji. Dobry komfort widzenia daje oświetlenie pośrednio – bezpośrednie, zrealizowane za pomocą właściwie dobranych i sensownie umieszczonych we wnętrzu opraw tłumaczy Adam Gołąb, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Trilux Polska. – Warto też pamiętać, że obowiązująca w zakresie oświetlenia stanowisk pracy norma określa wymagania minimalne, wśród których zazwyczaj za istotne i kontrolowane uznaje się średnie natężenie oświetlenia i jego równomierność oraz barwę światła i zdolność oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Nie są to jednak jedyne kryteria decydujące o dobrym oświetleniu. Właściwy dobór opraw oświetleniowych, uwzględnienie kierunków padania światła, dostosowanie ilości światła do pory dnia to także ważne, lecz nadal nie wyczerpujące zagadnienia oświetlenia, elementy.

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Estetyczne oświetlenie

Ze względu na zróżnicowany asortyment produktów oraz rozmaitość pomieszczeń nie ma generalnej recepty dla oświetlenia biur. Projekt pozostaje zatem kwestią indywidualną zaznacza Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Poza spełnieniem wymagań ilościowych normy PN-EN 12464-1, ekspert zwraca także uwagę na kryteria jakościowe oświetlenia, zależnego m. in. od odpowiedniego usytuowania stanowisk biurowych i ich wyposażenia, możliwości dopasowania oświetlenia sztucznego do zmieniającego się w czasie dnia i pory roku oświetlenia dziennego. Dlatego ważna jest bezpośrednia współpraca projektanta oświetlenia ze specjalistą od aranżacji wnętrz, która zapewni nie tylko spełnienie wymagań norm, lecz także stworzy dobry klimat w pomieszczeniu, umożliwi np. wprowadzenie do wnętrza iluminacji uzupełniającej, zwiększającej komfort widzenia i akcentującej elementy dekoracyjne.

Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe
Hubska Biuro. Fot. Materiały prasowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama