| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Na wstępie należy przeanalizować swoje możliwości finansowe z przeznaczeniem nieruchomości. Ile osób będzie korzystało z domku, czy wystarczą nam tylko miejsca do spania, czy oczekujemy większych wygód oraz w jakich porach roku chcemy korzystać.

Wybór samej lokalizacji zależy wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań. Zróżnicowana oferta sprzedaży domków letniskowych w całej Polsce sprawia, że bez problemu znajdziemy daczę w nadmorskich i górskich kurortach. Jeżeli nie chcemy organizować dłuższych eskapad, warto poszukać czegoś niedaleko naszego miasta.

Zobacz również: Budowa i remont

Zakup nieruchomości letniskowej powinien być bardzo przemyślanym przedsięwzięciem, wcale nie łatwiejszym niż w przypadku docelowego domu lub mieszkania. Na dobrą sprawę musimy zmierzyć się z wieloma problemami, z którymi borykają się tradycyjne nieruchomości. – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Podobnie jak przy zakupie domu całorocznego na wstępie należy sprawdzić kondycję oferowanej nieruchomości. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na wilgoć i obecność grzyba, który może mieć zgubne skutki na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Następnie warto skontrolować między innymi stolarkę okienną, izolację cieplną i pokrycie dachowe. Ważne jest także zbadanie stanu technicznego instalacji.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, w tym celu trzeba poprosić sprzedającego o numer księgi wieczystej. Przy okazji warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w okolicy, może okazać się, że gmina przewidziała inne przeznaczenie terenów, które sąsiadują z domkiem letniskowym.

http://strefynieruchomosci.pl/wp-content/uploads/2018/04/domki-letniskowe-przykladowe-oferty.png

Ceny domków letniskowych wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to oczywiście zależne od standardu budynku, ale też od atrakcyjności samej działki. Tereny widokowe lub z własną linią brzegową niejednokrotnie przewyższają wartość znajdujących się na nich budynków.

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Skoczeń www.strefynieruchomosci.p

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »