| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania

Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania

Popyt na mieszkania od dłuższego czasu konsekwentnie się zwiększa, co powoduje, że rynek mieszkaniowy w Polsce bije kolejne rekordy. Od kilku lat obserwujemy także wzrost ceny gruntów pod budowę. Dodatkowo ustawa o obrocie gruntami rolnymi wprowadza istotne ograniczenia. Jak to wszystko wpływa na ceny mieszkań?

Winne są grunty

Jednym z zasadniczych czynników, które mogą oddziaływać na cenę mieszkania, jest koszt zakupu działek. Od kilku lat wyceny gruntów idą w górę, a zapotrzebowanie na nowe lokum nieprzerwanie się zwiększa. Dodatkowo ustawa o obrocie gruntami rolnymi wprowadza istotne ograniczenia.

- Nie przeraża to jednak wszystkich deweloperów. W dobrej sytuacji są ci, którzy nabyli większą ilość ziemi z myślą o przyszłych inwestycjach. Są oni w stanie zaoferować kupującym korzystniejsze rabaty oraz szeroki wybór lokali mieszkalnych – mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Nasza firma posiada pokaźny bank gruntów. Działki kupowaliśmy, gdy ich wartość była dużo niższa. Pozwala nam to zaproponować klientom atrakcyjniejsze ceny. Jednak patrzymy w przyszłość i uważnie obserwujemy rynek nieruchomości, nie wykluczając nabywania kolejnych gruntów – dodaje.

To nie bańka nieruchomościowa

Klienci stawiają deweloperom coraz wyższą poprzeczkę. Mieszkania wykańczane są w wysokich standardach przy użyciu bardzo dobrych jakościowo materiałów. Nowe mieszkania są tańsze w utrzymaniu, gdyż termoizolacja budynków jest dużo lepsza niż w starszym budownictwie.

W ostatnim czasie na rynek trafia coraz więcej ekskluzywnych nieruchomości, które zlokalizowane są w centrach miast lub w ich bliskim sąsiedztwie. Ceny mieszkań, znajdujących się w najbardziej pożądanych miejscach, znacznie przewyższają średnią rynkową.

Coraz częściej w naszym kraju pojawia się hasło „bańki nieruchomościowej”.

- Bańka nieruchomościowa oznaczałaby przewartościowanie cen, nie biorąc pod uwagę czynników makroekonomicznych. Taka sytuacja nie ma u nas miejsca – wyjaśnia Piotr Kijanka.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zdjęcia

Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania /Fot. Fotolia
Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania /Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »