REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa i obowiązki ma najemca?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Jakie prawa i obowiązki ma najemca? /Fot. Fotolia
Jakie prawa i obowiązki ma najemca? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rosnący popyt na wynajem mieszkań, głównie w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, jest wynikiem napływu obcokrajowców do kraju oraz dużej niezależności młodego pokolenia. Najpopularniejszą nieruchomością na rynku najmu jest kawalerka na wynajem. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, domu lub lokalu usługowego dowiedz się jakie prawa ma najemca? Co należy do jego obowiązków? Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates.

Jakie prawa ma najemca? 

REKLAMA

Najem lokalu w Polsce uregulowany jest przez Kodeks cywilny w Księdze Pierwszej - Tytuł XVII. Najem i dzierżawa (art. 659-692), a także w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21.06.2001r. (Dz.U. Nr 136, poz 710). Przepisy te regulują prawa i obowiązki wynajmującego (zazwyczaj właściciela mieszkania) oraz  najemcy (osoby, która najmuje od kogoś lokal) wobec wynajmującego (osoby, która wynajmuje komuś) najętą rzecz. Zarówno wynajmując komuś nieruchomość jak i najmując od kogoś warto zapoznać się z tymi kluczowymi przepisami. 

REKLAMA

Najważniejszym prawem najemcy jest możliwość korzystania z lokalu i użytkowania go w sposób zgodny z przeznaczeniem. Sposób użytkowania powinien być opisany bardziej szczegółowo  w umowie najmu. Warto na przykład określić czy mamy zgodę na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej,, czy zezwalamy na przebywanie w mieszkaniu większej ilości osób (rodziny najemcy) albo czy dozwolone jest hodowanie w mieszkaniu zwierzaka. 

Kolejnym prawem najemcy jest możliwość wprowadzania ulepszeń, zakładania i montażu dodatkowych urządzeń, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i są bezpieczne. Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu okresu najmu nieruchomość należy oddać w stanie niezmienionym i niepogorszonym, dlatego wszelkie ulepszenia trzeba uzgodnić z właścicielem nieruchomości. W sytuacji, kiedy najmowana rzecz posiada wady najemca może żądać obniżenia czynszu w okresie trwania tej usterki

Polecamy: RODO w marketingu

Co należy do obowiązków najemcy? 

Do podstawowych obowiązków najemcy należy:
●    użytkowanie przedmiotu najmu w sposób zgodny z umową i przeznaczeniem rzeczy,
●    zapłata czynszu najmu,
●    obowiązek zapłaty opłat dodatkowych, w tym eksploatacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca przez okres obowiązywania umowy najmu powinien używać przedmiotu najmu w sposób określony w umowie, a w przypadku gdy umowa nie określa sposobu używania rzeczy - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

 Kluczowym obowiązkiem najemcy jest terminowe uiszczanie czynszu najmu oraz opłat. Standardowym terminem płatności czynszu jest dziesiąty dzień miesiąca. Warto pamiętać, że strony mogą się umówić na inny termin. Zwłoka w płatności jest jednym z przypadków, kiedy umowa najmu może zostać rozwiązana bez zachowania terminów wypowiedzenia. 
Kolejnym istotnym obowiązkiem najemcy jest także dokonywanie drobnych napraw wynikających w związku z codziennym użytkowaniem np. wymiany żarówek czy naprawa cieknącego kranu. Najemca natomiast nie może dokonywać zmian w nieruchomości bez zgody wynajmującego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają używanie nieruchomości. Zapłata czynszu najmu jest podstawowym obowiązkiem najemcy. Wysokość czynszu oraz termin jego zapłaty ustalony jest zawsze w umowie. Za nieterminowe płatności naliczane są odsetki za zwłokę na zasadach ogólnych. W przypadku opóźnienia w płatności czynszu najmu właściciel nieruchomości ma prawo wypowiedzieć umowę najemcy. Poza podstawową opłatą czynszową należy dokonywać dodatkowych opłat. Najemca ponosi koszty czynszu administracyjnego, opłat eksploatacyjnych zgodnie z usługami/mediami przynależnymi do nieruchomości

Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość?

Kluczowa kwestia dla obu stron umowy to sprawdzenie stanu technicznego lokalu w momencie jego przekazania. Bardzo dużo sporów pomiędzy wynajmującymi i najemcami wynika z niedokładnego sprawdzenia stanu np. urządzeń w kuchni. Najemcy powołują się na ich wady, które istniały przed dniem przejęcia mieszkania. Warto stan przekazywanego lokalu opisać w protokole zdawczo-odbiorczym, który to protokół powinien być załącznikiem do umowy najmu. Bardzo często “wydanie” mieszkania sprowadza się do przekazania najemcy kluczy i spisania stanów liczników mediów (woda, prąd, gaz). Tymczasem jest to kluczowy moment dla poprawnego funkcjonowania umowy, warto zatem poświęcić mu więcej czasu i uwagi. 

Autor: Elżbieta Jachymczak

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA