reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Od 2012 r. zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Od 2012 r. zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadziła zmiany w ramach podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Przedłużenie terminu składania deklaracji

Obecnie osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, mogą składać deklarację na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru w terminie od dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Natomiast jeśli obowiązek podatkowy powstał już po wskazanym powyżej dniu, to w terminie 14 dni można złożyć deklarację na podatek od nieruchomości licząc od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. W ramach zmian w podatku od nieruchomości został wydłużony termin składania deklaracji, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, a która to ustawa wprowadziła zmiany w art. w art. 6 w ust. 9 w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Dotychczasowo osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe były zobowiązane złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Natomiast jeżeli obowiązek podatkowy powstał po wyżej wskazanym dniu, to w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. 

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Co pozostanie bez zmian w zakresie podatku od nieruchomości

Należy dodać, że nie zostały wprowadzone zmiany w zakresie obowiązku podatkowego powstałego po dniu obowiązkowego złożenie deklaracji. Zarówno obecnie,  jak i uprzednio można złożyć deklaracje w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. 

Bez zmian pozostała także reguła, że należy uiścić obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca. Jednakże zmiany te z całą pewnością nie odnoszą się do osób fizycznych, które nie złożyły właściwej deklaracji na podatek od nieruchomości, a przy tym uiszczają one go w czterech ratach, czyli w marcu, w maju, we wrześniu i w listopadzie w terminie do 15 dnia każdego miesiąca.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

- Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.
Zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama