| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Ustalenie podatnika podatku od nieruchomości związane jest z faktem bycia właścicielem lub też posiadaczem gruntu, dlatego podatnikami podatku od nieruchomości nie są bowiem osoby władające nieruchomości jako najemcy.

Przedmiot podatku od nieruchomości

Tytułem wstępu należy wskazać, że przepisy dotyczące podatku od nieruchomości zostały zawarte w ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Z tychże przepisów można wysunąć twierdzenie, że podatek od nieruchomości jest typowym podatkiem o charakterze majątkowym. Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest związany z faktem władania majątkiem. Oznacza to, że podstawą opodatkowania nie jest wartość majątku, ale jest nią powierzchnia danej nieruchomości.

Przedmiotem podatku od nieruchomości jest określony składnik majątkowy, który znajduje się we własności lub w podsiadaniu innej osoby. Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości nie jest zależne od tego, czy majątek przyniesie dochód.

Czy najemca jest podatnikiem podatku od nieruchomości?

Określenie podatnika podatku od nieruchomości uzależnione jest od faktu bycia właścicielem lub też posiadaczem gruntu. Dotyczy to przede wszystkim posiadania samoistnego, który włada gruntem jako właściciel. Bez wątpienia powyższe twierdzenie jest zasadne, gdyż podatek od nieruchomości jest podatkiem o charakterze majątkowym, który obciąża majątek osób.

Mając powyżej na uwadze, podatnikami podatku od nieruchomości nie są podmioty władające nieruchomości jako najemcy. Natomiast podatnikami podatku od nieruchomości nie są także posiadacze zależni. Dlaczego? Ponieważ posiadanie w przypadku „posiadaczy zależnych”  zależy od posiadania przysługującemu innemu podmiotowi, który oddaje daną rzecz w najem.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Samo najmowanie lokali mieszalnych nie będzie ich składnikiem majątku, dlatego posiadacze zależni nie są podatnikami podatku od nieruchomości. Jednakże w omawianej ustawie został uregulowany wyjątek od powyższych zasad, związany z posiadaniem zależnym nieruchomości państwowym albo komunalnych.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 1 czerwca 2010 r. Nr 95, poz. 613, Nr 96, poz. 620).

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK