| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu

Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu


Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy najem może być prowadzony w ramach działalność gospodarczej należy wyjaśnić pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku – „działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Mając powyższe na uwadze należy jednoznacznie stwierdzić iż najem spełnia wszystkie warunki jakie odpowiadają definicji działalności gospodarczej. Oznacza to, iż najem jest działalnością gospodarczą. W związku z tym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Poniżej zostali wymienieni podatnicy, który mogą zostać opodatkowani podatkiem od towarów i usług. Następnie zostały wskazane podmioty mogące skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Podatnikami VAT są:

1. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,

2. osoby prawne,

3. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,

- bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zobacz także serwis: Wnętrza

Podatnik jako osoba fizyczna, który nie prowadzi innej działalności gospodarczej, a przy tym podlegający opodatkowaniu - może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego – jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty w wysokości 150.000 zł.

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

Podstawa Prawna
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »