| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy najem można prowadzić w formie działalności gospodarczej?

Czy najem można prowadzić w formie działalności gospodarczej?

Najem można prowadzić w ramach działalności gospodarczej, gdyż spełnia on wszystkie najważniejsze cechy. Najem jest przede wszystkim działalnością o charakterze zarobkowym, usługowym oraz wykonywany w sposób zorganizowany.

Tytułem wstępu należy przytoczyć definicję działalności gospodarczej – zgodnie z art. 5 a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej — oznacza to działalność zarobkową:

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Podatnik, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą w ramach najmu musi dokonać stosownego wpisu go do ewidencji działalności gospodarczej. Powinien on po uzyskaniu REGONU, zarejestrować działalność we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu – zobowiązany jest odprowadzać składki ZUS. Wówczas, gdy podatnik będzie chciał sprzedać lokal mieszkalny powinien on opodatkować sprzedaż danej nieruchomości – jeżeli stanowiła środek trwały w działalności gospodarczej. Tego typu kwestia została uregulowana w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie przychodem z działalności gospodarczej są również: 

1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1 500 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy określaniu wysokości przychodów.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Nie dokonuje się obliczeń przychodów odpłatnego zbycia nieruchomości niemieszkalnych wówczas, gdy przed dokonaniem zbycia zostały wycofane z działalności, a przy tym pomiędzy dniem pierwszym miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podstawa Prawna:

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najem to przede wszystkim działalnością o charakterze zarobkowym, usługowym oraz wykonywany w sposób zorganizowany.
Najem to przede wszystkim działalnością o charakterze zarobkowym, usługowym oraz wykonywany w sposób zorganizowany.

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »