| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Stawka liniowa przy najmie prowadzonym poza działalnością gospodarczą

Stawka liniowa przy najmie prowadzonym poza działalnością gospodarczą

Jeżeli najem jest prowadzony poza działalnością gospodarczą podatnik nie może skorzystać ze stawki liniowej, gdyż najem jest prowadzony jedynie na cele mieszkaniowe. W wyjątkowych sytuacjach – można go potraktować jako działalność gospodarczą – jednakże na życzenie podmiotu wynajmującego.

Najem wykorzystywany dla celów podatkowych może być traktowany jako odrębne źródło przychodów lub jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (Interpretacja z dnia 14 kwietnia 2009 r. nr IBPBI/1/415-51/09/KB).

Zobacz serwis: Podatki

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej zwana jako "ustawa o PIT") wskazano, iż źródłami przychodów m.in są: pozarolnicza działalność gospodarcza, w tym również wykonywanie wolnego zawodu, z wyjątkiem działalności wykonywanej osobiście oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

Oznacza to, iż ustawodawca zarówno fakt dokonania wyboru kwalifikacji, jak i sposobu rozliczenia przychodu z tytułu najmu pozostawił osobie, która oddaje rzecz w najem.

Przedmiotem najmu są składniki majątku powiązane z pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
- art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej zwana jako "ustawa o PIT").
- Interpretacja z dnia 14 kwietnia 2009 r. (nr IBPBI/1/415-51/09/KB).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik nie może skorzystać ze stawki liniowej, jeżeli najem jest prowadzony poza działalnością gospodarczą.
Podatnik nie może skorzystać ze stawki liniowej, jeżeli najem jest prowadzony poza działalnością gospodarczą.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »