reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak należy ustalić przychód w formie ryczałtowej?

Jak należy ustalić przychód w formie ryczałtowej?


Pani Marta Kowalska jako właścicielka lokalu mieszkalnego wynajęła nieruchomość w oparciu o ryczałtową formę opodatkowania od uzyskiwanych przychodów. W umowie najmu został ustalony czynsz w wysokości 1000 zł uiszczany do 5 dnia każdego miesiąca. Jednakże lokator nie zapłacił czynszu za dwa miesiące w ustalonym terminie. Czy w takiej sytuacji Pani Marta Kowalska ma obowiązek odprowadzić podatek?

W powyżej opisanej sytuacji Pani Marta Kowalska nie ma obowiązku uiszczać podatku za dwa nie zapłacone miesiące. Dopiero po uzyskaniu od najemcy pieniędzy (najemca uiszcza zaległą kwotę do dnia 19 lipca) podatnik zobowiązany jest odprowadzić podatek do 20 dnia następnego miesiąca (w podanym przypadku – do 20 dnia sierpnia). Kwotę podatku w tej sytuacji należy obliczyć według stawki 8,5 proc. od 2000 (2 x 1000).

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawowa stosowana zasada w systemie podatkowym wskazuje na to, iż podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył.

Podatnicy odprowadzający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają obowiązku składania podczas roku podatkowego deklaracji. Natomiast mają oni obowiązek uiszczać ryczałt na powyżej wskazanych zasadach. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy zobowiązani są wykazać wysokość przez siebie uzyskanych przychodów na odpowiednim formularzu PIT-28. Podatek w formie ryczałtowej od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych wynika z zeznania. Ryczałt jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył.
podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama