reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Najemca uiszcza czynsz podatnikowi w wysokości 1000 zł miesięcznie z tytułu najmu. Podatnik wybrał formę opodatkowania ryczałtem. Od wysokości płaconego czynszu podatnik odprowadza podatek w wysokości 8,5 proc., co stanowi 85 zł miesięcznie. Czy forma opodatkowania wybrana przez podatnika jest korzystna?

Należy wspomnieć o tym, iż ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.). reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne.

Zobacz także: Dom i działka

W związku z powyższym, należy podkreślić, że w ramach umowy najmu najemca zobowiązał się uiszczać opłaty licznikowe z tytułu połączeń stacjonarnych, mediów, energii elektrycznej, wywóz śmieci, ogrzewanie, co stanowi miesięcznie 500 zł – czy od tej kwoty należy odprowadzić ryczałt?

Wysokość czynszu uiszczana przez najemcę na rzecz wynajmującego stanowi przychód podatkowy, jednakże pod warunkiem, iż otrzymany przez wynajmującego czynsz będzie w jego dyspozycji. Natomiast – jeśli z umowy wynika, iż najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat za media, energię elektryczną to w skład przychodu osiąganego z tytułu najmu przez wynajmującego nie będą wchodziły wszelkie opłaty ponoszone przez najemcę z przedmiotu najmu.

W wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych podatnik zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa Prawna

- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.).

- Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. (nr IPPBI/415-625/09-7/JB).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik, w wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych, zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Podatnik, w wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych, zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama