reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Przychody z tytułu najmu są rozliczane na podstawie art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zasadną zawartą w tymże artykule, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przychód z tytułu najmu wyłącznie w celach mieszkaniowych podlega zwolnieniu od podatku VAT. Tym samym podatek ten nie jest wliczany do przychodów – jeżeli od nich zależała by utrata zwolnienia z podatku VAT.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – w skład źródeł przychodu wchodzi także najem. W art. 10 tejże ustawy są wyliczone źródła przychodów, którymi są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Do księgi przychodów i rozchodów należy wpisać koszty z tytułu działalności gospodarczej w zakresie najmu według następujących sposobów: 1. na podstawie daty poniesienia kosztów, 2. na podstawie zasad rachunkowości. Zgodnie z zasadą zawartą w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczanie podatku od towaru i usług w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej i najmu prywatnego odbywa się na takich samych zasadach.
Rozliczanie podatku od towaru i usług w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej i najmu prywatnego odbywa się na takich samych zasadach.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama