| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

Proporcja poszczególnych udziałów zawsze jest zaokrąglona do cyfry całkowitej, która jest wyrażona procentowo. Proporcja ta jest równa procentowi pomiędzy rocznym obrotem podatnika z czynności na podstawie, których dokonuje się obliczenia naliczonego podatku a całkowitym obrotem podatnika.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

W odniesieniu do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika służące do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcje te ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Wyjątek od powyższej reguły

Jeżeli wskaźnik wynosi powyżej 98 % - to podatnik może ubiegać się o 100 % odliczeń. Natomiast jeśli wskaźnik wynosi poniżej 2% - to podatnik nie może dokonać odliczenia.

Zobacz także serwis: Finanse

Powyżej wskazana zawiła procedura odliczania naliczonego podatku często jest stosowana w przypadku wynajmowania nieruchomości, co przysparza wiele problemów podatnikom.

Podstawa prawa:

- Art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Proporcja poszczególnych udziałów zaokrąglona jest do cyfry całkowitej, która jest wyrażona procentowo.
Proporcja poszczególnych udziałów zaokrąglona jest do cyfry całkowitej, która jest wyrażona procentowo.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »