reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Piaskowy filtr do basenu – wszystko co trzeba wiedzieć

Filtry do basenów są różne. Filtry piaskowe to ciekawe rozwiązanie – ich wypełnienie stanowi piasek kwarcowy, hydroantracyt lub szkło. Na co zwrócić uwagę kupując filtr do basenu. Zobacz poradnik.

Niezależnie od tego, jak wiele pracy i wysiłku włożymy, sami nigdy nie będziemy w stanie całkowicie oczyścić wody znajdującej się w basenie. Fragmenty naskórka, włosy, pozostałości po olejkach czy balsamach, pyłki oraz drobne owady – elementów, których musimy się pozbyć, jest na ogół wiele.

Jedynym wyjściem pozwalającym zachować wysoki komfort korzystania z akwenu jest więc zastosowanie systemu filtracyjnego. Te dobiera się w zależności zarówno od rodzaju basenu, jak i naszych indywidualnych preferencji.

Filtry piaskowe do basenu

- Do tradycyjnych basenów kąpielowych zaleca się przede wszystkim filtry piaskowe. Ich wypełnienie stanowi na ogół piasek kwarcowy, hydroantracyt lub szkło w odpowiednich frakcjach – mówi Marek Ignatowicz z firmy Garden.

Ogólnie rzecz ujmując, filtrowanie polega na pobraniu (za pomocą pompy ssąco-tłoczącej) wody z basenu i wprowadzeniu jej do filtra. Tam wszelkie zanieczyszczenia pozostają zatrzymane na ziarnkach piasku, po czym w pełni oczyszczona ciecz jest wtłaczana z powrotem do akwenu.

Co oczywiste, zanieczyszcenia zgromadzone wewnątrz filtra należy systematycznie usuwać. Odbywa się to jednak poprzez trwające zaledwie kilka minut płukanie. Należy przy tym pamiętać o wymianie wkładu piaskowego (minimum co dwa lata), który po pewnym czasie może stać się siedliskiem bakterii czy grzybów.

- Poza tym długo niewymieniany wkład traci swoje właściwości filtracyjne, przez co woda w basenie szybko staje się mętna i dużo trudniej zadbać o jej czystość – dodaje przedstawiciel Garden.

System filtrowania wody oparty na szkle z recyclingu

Jak da się w ostatnim czasie zauważyć, piasek coraz częściej zastępowany jest wkładem na bazie szkła. Tego typu technologię stosuje się chociażby we włoskich basenach Biodesignepools, których specjalny system filtrowania wody oparty jest na Diamond Kleen - granulacie pozyskiwanym z recyklingu szkła.

- Specjalne cechy fizyczne tego wkładu pozwalają znacznie efektywniej przechwytywać wszelkie zanieczyszczenia i zatrzymywać je w filtrze – opisuje Marek Ignatowicz.

O tym, że warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu dobitnie przekonują liczby. Testy laboratoryjne wykazały bowiem, że w 1cm3 piasku wewnątrz filtra tworzy się nawet do 2,5 mln bakterii. Dla porównania w tych samych warunkach w 1 cm3 granulatu szklanego Diamond Kleen powstaje raptem… niespełna 10 bakterii.

Co więcej, technologia ta generuje też szereg oszczędności. Szybsze płukanie pozwala obniżyć zużycie wody, zredukować aż o połowę ilość chemii potrzebnej do jej uzdatniania, nawet trzykrotnie wydłużyć żywotność filtrów czy, poprzez niższe obciążenie pomp, zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama