REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik: prace w ogrodzie po zimie

Przycinanie krzewów. Fot. materiały prasowe
Przycinanie krzewów. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to czas wzmożonej pracy każdego ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, po zimie ogród musimy do skrupulatnie uporządkować. Podpowiadamy, jakich prac nie można przeoczyć oraz w jaki sposób dbać o rośliny i trawniki.

Czasu nie ma dużo, a prac jest całkiem sporo. Ogrodnik przed wiosną musi zająć się drzewkami i krzewami, powinien zadbać o trawniki, które zwykle źle znoszą okres zimowy oraz uporządkować rabaty. Uzbrojeni w narzędzia, ruszamy więc do boju o piękny ogród!...

REKLAMA

Drzewa i krzewy

Podcinanie gałązek drzewek i krzewów to pierwszy i podstawowy zabieg. Wykonuje się go dwa razy w roku: jesienią, by przygotować rośliny do zimy oraz wczesną wiosną, by je uformować oraz stymulować wzrost. Zabieg przycinania chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte czy połamane gałęzie.

Zabieg ten należy wykonywać ostrożnie, przy użyciu dobrze naostrzonych nożyc czy sekatora tak, aby cięcie było równe i nie zmiażdżyło gałęzi. Gładka rana rośliny szybciej się zagoi jeśli posmarujemy miejsce cięcia specjalną maścią ogrodniczą. Maść taka zapobiega także rozwijaniu się różnego rodzaju chorób, chroni też gałązkę przed nadmiernym wysuszeniem czy niską temperaturą. Zanim jednak zabierzemy się do podcinania drzewek i krzewów, trzeba uważnie śledzić prognozę pogody. Dopiero gdy wczesnowiosenna pogoda jest już stabilna,  jest sucho i w miarę ciepło, możemy przystąpić do tego zabiegu. W innym przypadku, gdy po jego wykonaniu nastąpi zimna noc, nasze rośliny mogą ulec przemrożeniu w miejscu cięcia, a w efekcie przestać prawidłowo się rozwijać.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trawniki

Zimowe miesiące źle wpływają na nasze trawniki. Mróz uszkadza darń, powodując odrywanie się jej od gleby, zalegający śnieg z kolei sprzyja powstawaniu pleśni pośniegowej. Także odwiedziny kreta dadzą się naszemu trawnikowi we znaki, zarówno z powodu wielu tuneli pod powierzchnią ziemi, co może powodować zapadanie się gleby, jak i kopców, które z kolei wypychają na zewnątrz ziemię i niszczą równą postać trawnika.

Zaczynamy od usunięcia wszelkich pozostałości po zimie, czyli zeschniętych liści i gałązek, kamyków (które zawsze pojawiają się nie wiadomo skąd) oraz obumarłych resztek roślin, które często są siedliskiem różnych chorób. Zabiegu tego dokonujemy miotło-grabiami, najlepiej ruchem na krzyż, dzięki czemu dokładnie wymieciemy wszystko to, co trzeba usunąć. Kolejny ważnym zabiegiem jest wertykulacja trawnika, czyli napowietrzenie oraz usunięcie mchu czy filcu, który po zimie może pokrywać trawnik. Wertykulator dzięki stalowym nożom nacina ziemię, usuwa chwasty i obumarłą trawę, nakłuwa też glebę, tym samym napowietrzając ją. Aby zbieg był jak najbardziej dokładny, warto przed nim skosić trawę najniżej, jak się da. Pozwoli to ostrzom wertykulatora na dokładniejsze oczyszczenie trawnika. Sam zabieg warto wykonać w kratkę, to znaczy: najpierw zwertykulować trawnik w jednym kierunku, a później prostopadle. Po zabiegu trawnik może wyglądać co prawda na „zniszczony”, jest to jednak pozorne wrażenie. Wertykulacja pozostawia trawę silną i zdrową, która w niedługim czasie rozrośnie się i stworzy sprężysty, ładny i gęsty zielony dywan. 

Zobacz także: Trawnik - porady

Ostatnim zabiegiem, jaki powinniśmy przeprowadzić na naszym trawniku, jest nawożenie. Po wertykulacji zwłaszcza, może on wyglądać na dosyć zniszczony, jednak to tylko przejściowy stan. Wystarczy, że zaopatrzymy się w nawóz do trawników i rozrzucimy go na całej powierzchni. Po nawożeniu wystarczy tylko regularnie podlewać trawnik tak, aby stale był wilgotny. Jeszcze tylko w miejscach, gzie występuje ubytek trawy, powinniśmy ją dosiać i na wiosnę nasze oczy ucieszy piękny, zielony dywan.

Rabaty i gleba

Na początku powinniśmy starannie osłonić kiełkujące już rośliny tak, aby podczas porządkowania gleby ich nie uszkodzić. Musimy usunąć wszelkie pozostałości na przykład po korze ogrodowej, kamyki, gałązki i resztki obumarłych roślin. Następnie, nawozimy glebę. Możemy użyć zakupionej mieszanki, bądź kompostu. Ważne jest, żeby wymieszać nawóz z ziemią delikatnie, tak aby nie uszkodzić korzeni rosnących już na rabacie roślin. Jeśli zakładamy nową rabatę, należy pamiętać o tym, by glebę nie tylko zasilić nawozem, ale też dobrze wyściółkować i odchwaścić przekopaną ziemię. Możemy tego dokonać ręcznie (i tu warto nałożyć bawełniane rękawiczki), bądź chemicznie – jednak jest to zawsze dodatkowe obciążenie dla gleby. Jeśli nasza rabat jest sporych rozmiarów, możemy sobie pomóc i wykorzystać narzędzie zwane glebogryzarką. Służy ona do spulchniania gleby, przygotowania jej do wysiewu oraz przyorywania nawozu próchniczego czy torfu. Po oczyszczeniu i przygotowaniu rabaty możemy przystąpić do planowania, jakie rośliny chcemy tam zobaczyć na wiosnę.

Zobacz także: Rośliny w ogrodzie - porady

A z czym do ogrodu?

Do tych wszystkich prac używamy różnych narzędzi. Są to – zaczynając od najprostszych i podstawowych – szpadel do kopania i rozbijania grud ziemi, łopata (warto posiadać poręczną, małą łopatę do sadzenia roślin w rabatach, z zaostrzonym czubkiem), grabie metalowe do ziemi, miotło-grabie do zgarniania listków i gałązek z trawników oraz małe grabki do rabat. Zawsze przyda się taczka, konewki i akcesoria do podlewana rabat i trawników. Z ważnych narzędzi warto też wymienić aeratory i wertykulatory, dzięki którym zadbamy o trawniki i glebę, a także sekatory i nożyce ogrodowe, które posłużą nam do pielęgnacji drzewek i krzewów. Wszystkim tym i innym narzędziom należy się na przednówku przegląd oraz konserwacja: czyszczenie z rdzy, która może pojawić się po zimie i smarowanie. Może się też okazać, że potrzebnego narzędzia po prostu nam brakuje, a może zniszczyło się czy też zagubiło - w takiej sytuacji czeka nas wyprawa do sklepu. 

Niebawem wiosna

Gdy przygotowaliśmy do wiosny glebę i trawniki, zadbaliśmy o drzewka, krzewy i rabaty, a w naszym pomieszczeniu gospodarczym nie brakuje narzędzi – możemy spokojnie zacząć planować kolejne prace. Najprzyjemniejszym momentem będzie wybór roślin, a później pełne relaksu i spokoju godziny, które spędzimy na wiosennych pracach w rozkwitającym ogrodzie. Już niedługo!

Zobacz także:  Ogród, który wymaga mało pracy

Źródło: al.-ko.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA