| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pytania internautów > Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Ściąganie osłon z drzew i krzewów

Gdy temperatura za oknem utrzymuje się na poziomie powyżej 0°C i wszystko wskazuje na to, że mrozy już nie nadejdą, możemy bez obaw rozpocząć ściąganie osłon, którymi okryliśmy drzewa i krzewy na zimę. Należy również odkryć korzenie i szyjki korzeniowe. Pamiętajmy jednak, że gdy tylko prognozy będą mówić o kolejnych przymrozkach, musimy przykryć drzewka i krzewy ponownie aby nie przemarzły.

Zobacz także: Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?

Przycinanie drzew i krzewów

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić wiosną?

Wiosna to odpowiedni moment na przycięcie drzew i krzewów. Istotne jest, kiedy przeprowadzimy przycinanie. Najlepszym czasem na cięcia kształtujące bryłę roślin będzie przełom marca i kwietnia. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie gatunki chcemy przycinać. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego robić przy zbyt niskiej temperaturze, gdyż to może zaszkodzić roślinom w naszym ogrodzie. Rany po przycinaniu goją się wolniej niż w okresie letnim, dlatego drzewa i krzewy są dużo bardziej narażone na choroby. Jeśli w naszym ogrodzie uprawiamy drzewa i krzewy ozdobne, cięcie formujące powinniśmy wykonać po pojawieniu się pierwszych liści. W przypadku drzewek owocowych idealnym momentem jest ten, gdy pękają pąki kwiatowe. Gdy zaś chodzi o żywopłot, należy go przycinać na przełomie marca i kwietnia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »