| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ręczne narzędzia ogrodowe – przydatne w każdym ogrodzie

Ręczne narzędzia ogrodowe – przydatne w każdym ogrodzie

Ręczne narzędzia ogrodowe usprawnią i uskutecznią pracę w ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny warto zadbać o kondycję naszych działek, a ręczne narzędzia mogą nam to ułatwić. Do ręcznych narzędzi ogrodowych zaliczamy m.in. gracki, motyki, grabie, szpadle, widły i wiele innych. Poszczególne narzędzia nadają się do wielu prac ogrodowych. Przeczytaj, które z nich będą odpowiednie do Twojego ogrodu.

Ręczne narzędzia ogrodowe mogą w znacznym stopniu usprawnić prace w ogrodzie. Rośliny znajdujące się na naszej działce możemy poddać licznym zabiegom pielęgnacyjnym np. przycinaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu itp. Dzięki ręcznym narzędziom ogrodowym wszystkie te czynności wykonamy sprawniej i szybciej.

Grabie i widły

Najczęściej używanymi narzędziami ogrodowymi są grabie i widły. Za pomocą grabi uprzątniemy liście opadłe z drzew, które następnie możemy przenieść widłami do kompostownika. Grabie i widły przydadzą się nam także do uprzątnięcia suchej trawy, nanoszenia i rozprowadzania nawozu oraz rozdrabniania gleby.

Zobacz także: Domki na narzędzia ogrodowe

Szpadle i łopaty

Szpadle i łopaty to ręczne narzędzia ogrodowe, które stosuje się przede wszystkim do przekopywania i przerzucania ziemi, zwalczania chwastów oraz rozbijania grud. Służą także do przenoszenia sypkich materiałów takich, jak piasek i żwir. Podczas spulchniania gleby łopata wykonana z wysokiej jakości materiałów z powodzeniem może zastąpić nam pług. Dobra łopata ma trzonek wyprofilowany w taki sposób, żeby nie powodował odcisków na dłoniach, również głowica łopaty powinna być wykonana z wysokiej jakości hartowanej stali. Dzięki temu nie zniszczy się podczas intensywnej pracy.

Narzędzia do walki z chwastami

Narzędziami, które również mogą przydać się w naszym ogrodzie są grace i motyki. Mają one wiele zastosowań. Grace i motyki można wykorzystać m.in. do podsypywania roślin ziemią bądź nawozem, spulchniania ziemi, wykopywania plonów oraz rozbijania grud. Jednak najlepiej sprawdzają się przy usuwaniu chwastów.

Krzewy – jak je przycinać?

Nożyce ogrodowe i sekatory to narzędzia powszechnie używane do przycinania roślin. Sekatorem możemy przycinać nie tylko drzewa (sekatory dwuręczne), lecz także krzewy (sekatory nożycowe). Za pomocą sekatorów możemy przycinać też rabaty kwiatowe oraz same kwiaty (sekatory krótkie).

Przy wyborze sekatora należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Dobry sekator to taki, który odpowiednio leży w dłoni, jest praktyczny i bezpieczny. Przy przycinaniu większych gałęzi lepiej użyć nożyc z długą rączką, która w znacznym stopniu ułatwi przycinanie trudno dostępnych gałęzi.

Do usuwania większych gałęzi z drzew przyda nam się piła (np. ramowa), za pomocą której można odcinać duże gałęzie drzew. Do rąbania drewna lepiej wykorzystać siekierkę albo toporek.

Zobacz także: Sekator – zakup krok po kroku

Zestaw ogrodnika

Na rynku dostępny jest bardzo duży asortyment różnego rodzaju ręcznych narzędzi ogrodowych. Większość z nich możemy kupić pojedynczo, ale zdarza się, że wielu producentów oferuje specjalne zestawy ogrodnicze. Podstawowy zestaw ręcznych narzędzi ogrodniczych może zawierać m.in. widełki, pazurki, wycinak do chwastów czy sadzarkę do cebuli. W większości zestawów spotykamy: grabki, łopatkę oraz motykę.

Jeśli zdecydujemy się na zakup zestawu, sprawdźmy jakie narzędzia są w nim zawarte. Kierujmy się przede wszystkim tym, do czego będą nam one potrzebne. Niektóre z narzędzi są wielofunkcyjne i mogą przydać się w różnych pracach ogrodniczych np. widły i łopata, inne narzędzia np. siekiera – sprawdzają się tylko w jednej dziedzinie np. do rozdrabniania drewna. Każdy z nas może także zestawić swój własny zestaw ogrodnika, w którym znajdą się najważniejsze – według nas – narzędzia.

Narzędzia ogrodowe w dużym stopniu mogą ułatwić prace w ogrodzie. Żeby narzędzia służyły nam przez długi czas, warto zainwestować w te lepszej jakości.

Zobacz także: Porządki w domu i ogrodzie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »