| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Narzędzia ogrodowe > Sekator – zakup krok po kroku

Sekator – zakup krok po kroku

Sekator to niewątpliwie jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych nam do pracy w ogrodzie. Możemy wybierać spośród sekatorów nożycowych, kowadełkowych, jednoręcznych, dwuręcznych lub tyczkowych – wszystko zależy od naszych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na to, z jakiego materiału wykonano ostrza i czym pokryte są rączki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sekator do naszego ogrodu.

Kiedy wykorzystujemy sekator

Sekator przydaje się zwłaszcza wiosną. To właśnie wtedy przycinamy drzewa liściaste i krzewy. Przed kupnem sekatora powinniśmy  zastanowić się, jaki będzie nam najbardziej potrzebny, a także pomyśleć o tym, czy nie kupić dwóch różnych sekatorów.

Rodzaje sekatorów – podział ze względu na ilość ostrzy

Do najpopularniejszych rodzajów sekatorów należą sekator nożycowy i sekator kowadełkowy. Sekatory nożycowe nazywane są także dwuostrzowymi. Jedno z ostrzy ma kształt haka, zaś drugie jest nieco wygięte. Oba zachodzą na siebie dając tym samym efekt podobny do nożyczek – stąd nazwa. Na rynku możemy również spotkać takie, które wyposażone są w dodatkowe ząbki przytrzymujące ciętą gałąź. Sekatory nożycowe nadają się najlepiej do cięcia młodych, jednorocznych pędów.

Zobacz także: Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy

 Sekatory jednoostrzowe – druga nazwa używana na określenie sekatorów kowadełkowych – sprawdzają się przy przycinaniu pędów starszych i zdrewniałych. Ze względu na to, że posiadają tylko jedno ostrze, nie są tak dokładne jak dwuostrzowe. Sekatory kowadełkowe składają się z metalowej stalnicy i ostrza, które jest do niej dociskane w momencie cięcia.

Podział sekatorów ze względu na wykorzystanie

Do drugiego podziału sekatorów zaliczamy sekatory jednoręczne, dwuręczne i tyczkowe. Jednoręczne wykorzystujemy do cięcia młodych pędów o średnicy do 30 mm. Dwuręczne przydadzą się, gdy musimy obciąć nieco grubsze gałęzie. Poradzą sobie z gałęzią o półcentymetrowej średnicy. Zaś sekatory tyczkowe sprawdzą się podczas przycinania wysokich drzew – dzięki teleskopowej rączce możemy nimi przycinać drzewa, których konary rosną nawet 6 m nad ziemią.

Zobacz także: Drewniane ozdoby do ogrodu

Wybór sekatora – na co zwrócić uwagę

Przy kupnie sekatora zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów jest wykonany. Wybierzmy taki, którego ostrza są pokryte teflonem – teflon zwiększy precyzyjność cięcia, a także zmniejszy tarcie. Jeśli rączki będą zrobione z aluminium, całe narzędzie będzie lżejsze i tym samym łatwiej będzie go trzymać. Komfort użytkowania zwiększy również pokrycie rączek powłoką antypoślizgową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »