Kategorie

Pieczarki – uprawa

Iwona Szadkowska
Pieczarki.
Pieczarki.
Pieczarki można uprawiać w pomieszczeniu w przeciwieństwie do wielu roślin, nie wymagają światła. Do odpowiedniego wzrostu pieczarce potrzebna jest natomiast bardzo wysoka wilgotność powietrza. Podpowiadamy, jak krok po kroku uprawiać pieczarki.

Pieczarki to grzyby kapeluszowe należące do klasy podstawczaków i rodziny bedłkowatych. Występuje dużo jadalnych i smacznych gatunków pieczarek, ale tylko nieliczne można uprawiać w warunkach sztucznych.

Dlaczego warto jeść pieczarki?

Wartość odżywcza pieczarki jest wyższa niż wielu innych warzyw. Grzyb ten zawiera wysoką ilość białka, fosforu oraz witaminy B2.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Stanowisko

Do uprawy pieczarki nie jest potrzebne światło. Pieczarki najlepiej rosną w ciemnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem do uprawiania pieczarek są: piwnice, garaże, szopy, obory oraz szklarnie. Najlepiej pieczarki hodować w dobrze wietrzonej piwnicy, która zimą jest ogrzewana, a latem temperatura utrzymuje się pomiędzy 12 a 16˚C. W takich warunkach, pieczarkę można uprawiać przez cały rok.

Pieczarki można również uprawiać na wolnym powietrzu, lecz ryzyko niepowodzenia w uprawie jest dużo większe. Uprawiając pieczarki na zewnątrz  należy chronić je przed zmiennymi warunki pogodowymi, poprzez umieszczenie ich w przykrytym dole. Najlepszym miejscem na takie wgłębienie jest zacieniona i osłonięta od wiatru część działki. Dół powinien mieć głębokość 40 cm, szerokość na dnie 1,3 m, przy powierzchni 1,7 m. Długość wykopu należy dopasować do wielkości naszej uprawy. Na brzegach dołu, z wykopanej ziemi, formuje się wał o wysokości 20–25 cm.

Pieczarki można również uprawiać na grzędach z naprzemiennymi warstwami ziemi, nawozu i znów warstwy ziemi. Wybór miejsca na grzędę powinniśmy dostosować do możliwości własnego ogrodu. Może to być zacienione miejsce pod drzewami, między fasolą tyczkową lub przy tyczkach z pomidorami.

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże z nawozu

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą pieczarek, warto zagospodarować do ich uprawy około 5m2 żyznej ziemi. Najlepszym podłożem do uprawy pieczarek jest przefermentowany nawóz koński. Na grzędę o powierzchni 5 m2 potrzebna będzie około 1 tona nawozu końskiego. Ważne jest, aby konie, od których będzie pochodzić nawóz, były karmione suchą karmą i stały na ściółce ze słomy. Pod pieczarkami możemy stosować również kurzy nawóz lub inny. W tym przypadku należy pamiętać, aby dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

W przypadku braku nawozu końskiego, możemy stworzyć podłoże ze słomy oraz odpowiednich dodatków (na 100 kg suchej i pociętej słomy pszennej lub żytniej dajemy 0,3 m3 nawozu kurzego oraz 1–5 kg mocznika, 1–2 kg superfosfatu i około 3 kg nawozu wapniowego węglanowego).

Zobacz także: Cebula – uprawa

Wysiew

Przefermentowane, gotowe do użycia podłoże powinno być równomiernie brązowe. Słoma powinna mieć białoszary odcień, a także łagodny i przyjemny zapach. Po zgnieceniu takiego podłoża, powinno ono być lekko wilgotne – ale nie mokre.

Do wcześniej przygotowanego zagonu, na ziemi, na stelażach lub w skrzynkach i napełnieniu go podłożem, sadzimy grzybnię pieczarek. W przypadku grzybni nawozowej, należy ją wcześniej rozdrobnić do wielkości orzecha włoskiego i sadzić na głębokości 3–5 cm w rozstawie 20x20 cm.

Stosując grzybnię ziarnistą należy wysiać około 15 ziaren w jednym miejscu, ułożonej równomiernie na głębokości 3–5 cm. W tym przypadku, można to wykonać na etapie formowania zagonu. Jeden litr grzybni ziarnistej wystarcza na 1,5–2 m2 uprawianej powierzchni.

Zobacz także: Kapusta – uprawa

Po posadzeniu pieczarek temperatura powietrza powinna wynosić około 18–22 ˚C, przy temperaturze podłoża 23–24 ˚C. W pierwszej fazie wzrostu nie powinniśmy wietrzyć pomieszczenia.

Podlewanie

Wilgotność powietrza przy uprawie pieczarek, powinna wynosić 95%. Uzyskamy ją poprzez wielokrotne zwilżanie ziemi lub podłogi. Podłoże zwilżamy lekko tylko w razie konieczności.

Jeżeli do uprawy pieczarek używamy specjalnych szklarni, należy pamiętać, aby była ona cieniowana i wietrzona za pomocą wietrzników w dachu, nie bocznych. W przeciwnym razie stworzymy niekorzystny dla grzybów przeciąg.

Pielęgnacja

Po około 2–3 tygodniach od siewu, grzybnia przerasta 2/3 podłoża. To najlepszy moment, aby przykryć podłoże 4-centymetrową warstwą ziemi – piaszczystej o niskiej zawartości próchnicy. Do ziemi należy dodać rozłożonego torfu i nawozu wapniowego węglanowego. Dopiero po przykryciu podłoża należy przewietrzyć pomieszczenie i tym samym obniżyć temperaturę do około 16–18 ˚C.

Wszelkie wahania temperatury, powinny być ograniczone do minimum. Należy również kontrolować wilgotność powietrza i utrzymywać ją na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Duszone pieczarki

Składniki:
500g pieczarek
łyżka masła
1/3 szklanki śmietany
sól, pieprz
1/2 szklanki wody

Przygotowanie:

Pieczarki myjemy, odcinamy nóżki i obieramy. Kapelusze kroimy w paski i wrzucamy do garnka. Dodajemy wody, która przykryje połowę pieczarek, łyżkę masła i sól. Całość dusimy pod przykryciem, aż pieczarki będą miękkie, a większość wody odparuje – około 1 godziny. Na koniec dodajemy śmietanę i pieprzu.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.

  Inwestowanie w nieruchomości - co się opłaca?

  Inwestowanie w nieruchomości. Rekordowy wzrost inflacji o 5,4% w skali roku spędza sen z powiek Polaków. Są ku temu powody, ponieważ takiego wzrostu nie odnotowaliśmy przez ponad 2 dekady. W celu zabezpieczenia oszczędności, obywatele inwestują w nieruchomości. Sprawdzamy, jak przy tak wysokich cenach oraz popycie zrobić to mądrze.

  Zmienia się cel kupowania mieszkań

  Rynek mieszkań na krótkoterminowy wynajem odbudowuje się. Jednak w zmodyfikowanej wersji, aby można było elastycznie zmieniać przeznaczenie lokali.

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej - ceny montażu płyt G-K, malowania, fit-outu

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej. Boom budowlany sprawił, że ceny niektórych surowców biją w ostatnich miesiącach kolejne rekordy. Wełna mineralna, płyty OSB czy ściany G-K – w hurtowniach momentami brakowało niektórych materiałów. Czy w tej sytuacji możemy spodziewać się obniżek kosztów wykończenia powierzchni biurowych? Na podstawie danych zgromadzonych na przestrzeni lat przez firmę zajmującą się fit-outem (tj. rearanżacją wnętrz) sprawdzamy prognozy na najbliższe miesiące.

  Do 2028 r. ma powstać 90 tys. mieszkań na wynajem

  Najem instytucjonalny. Obecnie w Polsce najem instytucjonalny oferuje 7,3 tys. mieszkań, z czego 4 tys. należy do PFR Nieruchomości. Rynek ten jednak gwałtownie rośnie. Do 2028 roku ma powstać 90 tys. takich lokali na wynajem.

  Co trzecie mieszkanie kupowane w celach inwestycyjnych

  Rynek mieszkaniowy. 34 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym ma podłoże inwestycyjne - wynika z raportu Metrohouse i Gold Finance. Firmy podkreślają, że boom zakupowy na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze mimo zapowiedzi podwyżek stóp procentowych.

  Kupno mieszkania - jaka forma zapłaty jest najbezpieczniejsza

  Kupno mieszkania. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości? Czy lepiej płacić przy podpisaniu aktu notarialnego, przed, czy po podpisaniu umowy sprzedaży? Czym jest depozyt notarialny? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Polacy kupują mieszkania za gotówkę

  Rynek nieruchomości wciąż notuje hossę, a deweloperzy budują nowe osiedla, by móc sprawnie odpowiedzieć na olbrzymi popyt rynkowy. Co ciekawe, większość lokali jest dziś nabywanych za gotówkę. Polacy w pierwszym kwartale bieżącego roku kupili w ten sposób 12 tysięcy mieszkań o łącznej wartości 6 miliardów złotych. Dlaczego Polacy kupują mieszkania za gotówkę?

  Bezpłatne konsultacje inżynierów budownictwa - 25 września w całej Polsce

  Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w blisko 100 punktach konsultacyjnych w całej Polsce. Wydarzenie „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” zaplanowano na 25 września 2021 r. (sobota). Konsultacje są bezpłatne.

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym - Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym. Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 8 września 2021 r. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego oraz uproszczenie procedury budowlanej w przypadku małych domów mieszkalnych do 70 m2.