REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pieczarki – uprawa

Iwona Szadkowska
Pieczarki.
Pieczarki.

REKLAMA

REKLAMA

Pieczarki można uprawiać w pomieszczeniu w przeciwieństwie do wielu roślin, nie wymagają światła. Do odpowiedniego wzrostu pieczarce potrzebna jest natomiast bardzo wysoka wilgotność powietrza. Podpowiadamy, jak krok po kroku uprawiać pieczarki.

Pieczarki to grzyby kapeluszowe należące do klasy podstawczaków i rodziny bedłkowatych. Występuje dużo jadalnych i smacznych gatunków pieczarek, ale tylko nieliczne można uprawiać w warunkach sztucznych.

REKLAMA

Dlaczego warto jeść pieczarki?

Wartość odżywcza pieczarki jest wyższa niż wielu innych warzyw. Grzyb ten zawiera wysoką ilość białka, fosforu oraz witaminy B2.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Stanowisko

REKLAMA

Do uprawy pieczarki nie jest potrzebne światło. Pieczarki najlepiej rosną w ciemnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem do uprawiania pieczarek są: piwnice, garaże, szopy, obory oraz szklarnie. Najlepiej pieczarki hodować w dobrze wietrzonej piwnicy, która zimą jest ogrzewana, a latem temperatura utrzymuje się pomiędzy 12 a 16˚C. W takich warunkach, pieczarkę można uprawiać przez cały rok.

Pieczarki można również uprawiać na wolnym powietrzu, lecz ryzyko niepowodzenia w uprawie jest dużo większe. Uprawiając pieczarki na zewnątrz  należy chronić je przed zmiennymi warunki pogodowymi, poprzez umieszczenie ich w przykrytym dole. Najlepszym miejscem na takie wgłębienie jest zacieniona i osłonięta od wiatru część działki. Dół powinien mieć głębokość 40 cm, szerokość na dnie 1,3 m, przy powierzchni 1,7 m. Długość wykopu należy dopasować do wielkości naszej uprawy. Na brzegach dołu, z wykopanej ziemi, formuje się wał o wysokości 20–25 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieczarki można również uprawiać na grzędach z naprzemiennymi warstwami ziemi, nawozu i znów warstwy ziemi. Wybór miejsca na grzędę powinniśmy dostosować do możliwości własnego ogrodu. Może to być zacienione miejsce pod drzewami, między fasolą tyczkową lub przy tyczkach z pomidorami.

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże z nawozu

REKLAMA

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą pieczarek, warto zagospodarować do ich uprawy około 5m2 żyznej ziemi. Najlepszym podłożem do uprawy pieczarek jest przefermentowany nawóz koński. Na grzędę o powierzchni 5 m2 potrzebna będzie około 1 tona nawozu końskiego. Ważne jest, aby konie, od których będzie pochodzić nawóz, były karmione suchą karmą i stały na ściółce ze słomy. Pod pieczarkami możemy stosować również kurzy nawóz lub inny. W tym przypadku należy pamiętać, aby dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

W przypadku braku nawozu końskiego, możemy stworzyć podłoże ze słomy oraz odpowiednich dodatków (na 100 kg suchej i pociętej słomy pszennej lub żytniej dajemy 0,3 m3 nawozu kurzego oraz 1–5 kg mocznika, 1–2 kg superfosfatu i około 3 kg nawozu wapniowego węglanowego).

Zobacz także: Cebula – uprawa

Wysiew

Przefermentowane, gotowe do użycia podłoże powinno być równomiernie brązowe. Słoma powinna mieć białoszary odcień, a także łagodny i przyjemny zapach. Po zgnieceniu takiego podłoża, powinno ono być lekko wilgotne – ale nie mokre.

Do wcześniej przygotowanego zagonu, na ziemi, na stelażach lub w skrzynkach i napełnieniu go podłożem, sadzimy grzybnię pieczarek. W przypadku grzybni nawozowej, należy ją wcześniej rozdrobnić do wielkości orzecha włoskiego i sadzić na głębokości 3–5 cm w rozstawie 20x20 cm.

Stosując grzybnię ziarnistą należy wysiać około 15 ziaren w jednym miejscu, ułożonej równomiernie na głębokości 3–5 cm. W tym przypadku, można to wykonać na etapie formowania zagonu. Jeden litr grzybni ziarnistej wystarcza na 1,5–2 m2 uprawianej powierzchni.

Zobacz także: Kapusta – uprawa

Po posadzeniu pieczarek temperatura powietrza powinna wynosić około 18–22 ˚C, przy temperaturze podłoża 23–24 ˚C. W pierwszej fazie wzrostu nie powinniśmy wietrzyć pomieszczenia.

Podlewanie

Wilgotność powietrza przy uprawie pieczarek, powinna wynosić 95%. Uzyskamy ją poprzez wielokrotne zwilżanie ziemi lub podłogi. Podłoże zwilżamy lekko tylko w razie konieczności.

Jeżeli do uprawy pieczarek używamy specjalnych szklarni, należy pamiętać, aby była ona cieniowana i wietrzona za pomocą wietrzników w dachu, nie bocznych. W przeciwnym razie stworzymy niekorzystny dla grzybów przeciąg.

Pielęgnacja

Po około 2–3 tygodniach od siewu, grzybnia przerasta 2/3 podłoża. To najlepszy moment, aby przykryć podłoże 4-centymetrową warstwą ziemi – piaszczystej o niskiej zawartości próchnicy. Do ziemi należy dodać rozłożonego torfu i nawozu wapniowego węglanowego. Dopiero po przykryciu podłoża należy przewietrzyć pomieszczenie i tym samym obniżyć temperaturę do około 16–18 ˚C.

Wszelkie wahania temperatury, powinny być ograniczone do minimum. Należy również kontrolować wilgotność powietrza i utrzymywać ją na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Duszone pieczarki

Składniki:
500g pieczarek
łyżka masła
1/3 szklanki śmietany
sól, pieprz
1/2 szklanki wody

Przygotowanie:

Pieczarki myjemy, odcinamy nóżki i obieramy. Kapelusze kroimy w paski i wrzucamy do garnka. Dodajemy wody, która przykryje połowę pieczarek, łyżkę masła i sól. Całość dusimy pod przykryciem, aż pieczarki będą miękkie, a większość wody odparuje – około 1 godziny. Na koniec dodajemy śmietanę i pieprzu.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA