reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pilea (Pilea)

Pilea (Pilea)

Pilea (Pilea) to roślina z rodziny pokrzywowatych. Uprawiana jest ze względu na swoje pięknie wyglądające liście. W zależności od odmiany liście Pilei mają kolor zielono-srebrny lub brązowo-srebrny. Pilea pochodzi z rejonów subtropikalnych i tropikalnych czterech kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji. Radzimy jak pielęgnować kwiaty doniczkowe z odmiany Pilea.

Istnieje bardzo dużo gatunków Pilei – szacuje się, że jest ich około 600. W zależności od gatunku Pilee są roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi. W naturalnych warunkach rosną w wielkich grupach, które tworzą niewysokie kobierce – dorastające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości.

Zobacz także: Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Doniczka dla Pilei

Doniczkę do uprawy Pilei należy dobrać w zależności od tego, jaką odmianę chcemy w niej posadzić. Odmiany o pokroju płożącym będą najbardziej efektownie wyglądać w doniczkach wiszących, zaś odmiany o pokroju wzniesionym – w zwykłych, wysokich, do postawienia na parapecie czy meblach. Pamiętajmy jednak, że odmiany wzniesione Pilei najlepiej wyglądają sadzone po kilka w jednej doniczce. Jeśli chcemy wykonać kompozycję kwiatową z Pileą, możemy to zrobić, gdyż Pilea bardzo dobrze wygląda w otoczeniu innych roślin.

Zobacz także: Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Miejsce uprawy Pilei

Najlepszym miejscem do uprawy Pilei jest miejsce jasne, nienarażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Gdy słońce będzie operowało wprost na Pileę może to doprowadzić do przebarwień liści i osłabienia całej rośliny. Jeśli postawimy roślinę w miejscu jasnym – będzie miała intensywny kolor.

Jeśli pędy Pilei są wiotkie i długie, to znak, że roślina nie ma dostępu do odpowiedniej ilości światła. Wystarczy przestawić doniczkę z Pileą w jaśniejsze miejsce, a wszystko wróci do normy.

Pamiętajmy, że Pilea najlepiej czuje się w przewiewnych pomieszczeniach, jednak nie należy jej wystawiać na przeciągi. Ważna jest również duża wilgotność powietrza.

Pielęgnacja Pilei

Pilea wymaga umiarkowanego podlewania – zbyt sucha i zbyt wilgotna gleba sprawią, że roślina nie będzie dobrze rosła. Przy zbyt suchej glebie zwiędnie, zaś nadmiernie wilgotne podłoże spowoduje gnicie korzeni. Ważne aby ograniczyć podlewanie w okresie spoczynku, tak jak w przypadku większości kwiatów doniczkowych.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

W okresie wegetacji, to znaczy od marca aż do października, Pileę należy regularnie nawozić. Najlepiej stosować do tego celu odpowiednie nawozy raz lub dwa razy w miesiącu. Wówczas będziemy mieli pewność, że naszej roślinie nie zabraknie składników odżywczych. Pileę należy przesadzać raz na rok lub raz na dwa lata w okresie wiosennym.

Zobacz także: Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pilea (Pilea). Fot. Fotolia
Pilea (Pilea). Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama