| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Storczyk falenopsis jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego wspaniałe, duże kwiaty – gładkie, w kropki, w paski, w wielkie plamy – długo cieszą wzrok. W naturalnym środowisku storczyk falenopsis występuje w Filipinach, Himalajach i Australii.

Uprawa i pielęgnacja storczyków

Phalaenopsisy dobrze czują się na wschodnim parapecie lub pod sztucznym oświetleniem. (wymagają wtedy 14 godzin światła). Nie powinny być narażane na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jesienią, gdy przechodzą okres spoczynku, dobrze jest zmniejszyć natężenie światła. Aby roślina obficie kwitła, od grudnia powinna stać jasnym w miejscu lub powinna być doświetlana światłem sztucznym. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 22–250C. Wyższa temperatura powoduje szybszy wzrost, jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu wyższej wilgotności i ruchu powietrza.

Zobacz także: Gdzie występują storczyki

Przez kilka tygodni na jesieni należy temperaturę obniżyć do ok. 20oC w dzień i ok. 15oC w nocy w celu sprowokowania rośliny do wypuszczenia łodygi kwiatowej. Rośliny należy podlewać rano, wodą o temperaturze pokojowej najlepiej pozbawioną nadmiaru związków mineralnych. Phalaenopsisów nie należy jej przelewać, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.

Phalaenopsisy lubią wysoką wilgotność powietrza (ok. 50–80%). Do prawidłowego rozwoju należy im także zapewnić odpowiedni ruch powietrza. Dzięki temu nie będą się rozwijały szkodniki, które atakują roślinę. Rośliny nawozić należy raz w tygodniu nawozem 20-20-20 lub 30-10-10 jeśli rosną w korze. Tylko pomiędzy wrześniem a grudniem (kiedy roślina przechodzi okres spoczynku) nawozić należy tzw. blossom-boosterem (10-30-20). Wtedy też obniżamy temperaturę o około 10 oC. Jest to konieczne aby roślina zakwitła. Intensywniej nawozimy storczyki gdy jest ciepło i wilgotno – rośliny szybciej rosną i wymaga więcej substancji pokarmowych.

Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki

Przesadzanie storczyków

Najlepiej przesadzać storczyki na wiosnę, po kwitnieniu. Po przesadzeniu dobrze jest trzymać roślinę w miejscu ocienionym, wilgotnym i podlewać nieco mniej – spowoduje to lepszy wzrost nowych korzeni.

Podłoże storczyków nie może być przez cały czas równomiernie wilgotne. Należy je podlewać mocno, ale odpowiednio rzadko – dorosłe rośliny w okresie wegetacji zwykle raz na 4 do 7 dni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »