reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Podatek VAT – co to takiego?

Podatek VAT – co to takiego?

Na co dzień mamy do czynienia z określeniem podatek VAT, mimo to bardzo często nie wiemy, co ono dokładnie znaczy. Zdajemy sobie sprawę, że opłacamy podatek VAT w czasie wszystkich zakupów, mamy to wyszczególnione na paragonie i możemy sprawdzić ile wynosi podatek VAT od poszczególnych produktów. Czym jednak dokładnie jest podatek VAT?

W codziennym życiu regularnie spotykamy się z podatkiem VAT – na paragonach, które dostajemy w sklepach czy w czasie promocji hucznie ogłaszających „bez podatku VAT”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że podatek VAT jest tym samym co PTU.

Podatek VAT – definicja

Podatek VAT, czyli  Value Added Tax – w tłumaczeniu podatek od wartości dodanej. Mamy do czynienia także z PTU – Podatkiem od Towarów i Usług, chociaż tego skrótu używamy znacznie rzadziej. Czasem na PTU pojawia się także określenie podatek obrotowy, gdyż dotyczy on towarów i usług na każdym etapie ich obrotu. Podatek VAT jest najpopularniejszym podatkiem, z którym stykają się przedsiębiorcy. Konsumenci opłacają ten podatek od zakupionych towarów i usług w całości. Sami przedsiębiorcy powinni jedynie zapłacić poszczególnym pośrednikom podatek VAT, jaki potem staje się wysokością marży przy sprzedaży produktu kolejnej osobie.

Podatek VAT – regulacje prawne w Polsce

Początkowo sprawy związane z podatkiem VAT regulowała ustawa z 1993 roku, jednak po wejściu do Unii Europejskiej państwo było zmuszone dostosować się do określonych reguł, co oznaczało także zmianę podatku VAT. W związku z tym, obecnie wszystkich obywateli obowiązuje ustawa o podatku od towarów i usług uchwalona 11 marca 2004 roku. Najniższą stawką podatku, która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej jest stawka wynosząca 15%. W Polsce obecnie podatek VAT został ustalony na 23%. Oczywiście istnieją wyjątki – mniejszą stawkę płacimy za produkty żywnościowe, książki i czasopisma – 5%, stawka w wysokości 7% obejmuje kupującego towary od rolnika ryczałtowego, istnieje także stawka 0% przy dostawie towarów wewnątrz wspólnoty i przy eksporcie. Niższą stawkę zapłacą także świadczący usługi w gastronomii i handlu, gdyż mają możliwość obliczenia podatku VAT od wartości brutto towarów i usług.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama