reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Czy trzeba płacić podatek od prezentu na pierwszą komunię?

Czy trzeba płacić podatek od prezentu na pierwszą komunię?

Prezenty na pierwszą komunię mogą podlegać opodatkowaniu. Jednak nie od wszystkich prezentów na pierwszą komunię trzeba płacić podatek – wiele zależy od tego, od kogo dostajemy prezent. Jak to dokładnie wygląda?

Prezenty na pierwszą komunię mogą być obłożone podatkiem od spadków i darowizn. Jako darowizna będą traktowane droższe prezenty. Są określone kwoty, która są wolne od podatku, co oznacza, że jeśli prezent nie będzie droższy od wyznaczonego pułapu nie będziemy musieli zgłaszać tego faktu fiskusowi.

Jakie są grupy podatkowe?

Wyróżniamy kilka grup podatkowych:

– I grupa podatkowa – prezenty (darowizny) od babci, od dziadka, od rodzeństwa, od ojczyma i od macochy (do tej grupy należą również nasi rodzice).

– II grupa podatkowa – dalsza rodzina: ciocia, wujek.

– III grupa podatkowa – znajomi, przyjaciele rodziny, jednym słowem mówiąc wszystkie osoby nie należące do rodziny.

Zobacz także: Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Jakie są limity kwot wolnych od podatku?

Członkowie I grupy podatkowej mogą podarować dziecku prezent warty nie więcej niż 9 637 zł. Dalsza rodzina (II grupa podatkowa) musi zmieścić się w limicie 7 276 zł. Pozostali zaś nie mogą przekroczyć kwoty 4 902 zł.

Próg wolny od podatku obowiązuje przez 5 lat – wartość prezentu od jednej osoby nie może przekroczyć górnego pułapu przez ten okres – kwoty te są sumowane.

Jeśli osoby należące do pierwszej grupy podatkowej, w ciągu 5 lat, obdarują nas prezentem przekraczającym wartość nieopodatkowanej kwoty, należy zgłosić to do fiskusa – wtedy podatek zostanie umorzony. Mamy na to 6 miesięcy od czasu przekroczenia kwoty. W przypadku przekroczenia terminu nie unikniemy płacenia podatku od spadków i darowizn.

Kiedy obdarowanym jest niepełnoletnie dziecko obowiązek zgłoszenia leży po stronie opiekuna prawnego, czyli zazwyczaj rodziców.

Te same zasady dotyczą darowizn w postaci pieniędzy. Dodatkowo warto tylko wiedzieć, że wtedy pieniądze muszą być przekazane w formie przelewu na rachunek lub przekazu pocztowego.

Obowiązkiem podatkowym nie są obłożone kwoty płacone w formie alimentów. Ale już kwoty przelewane na rachunek oszczędnościowy dziecka i owszem – rodzice muszą zgłosić fiskusowi darowiznę po przekroczeniu kwoty 9 637 zł.

Źródło: Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Zobacz także: Co to jest scoring?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama