reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co dalej z kredytami w euro?

Co dalej z kredytami w euro?

Kredyty w euro są powoli wycofywane z ofert większości banków i tylko najlepiej zarabiający mają dostęp do kredytowania w europejskiej walucie. Co dalej z kredytami w euro? Czy znikną z rynku podobnie jak kredyty we franku szwajcarskim?

Jednym z powodów ograniczania dostępu do kredytów w euro jest Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, której zapisy banki musiały wdrożyć do końca ubiegłego roku. Zakłada ona, że kredyt walutowy nie może przekroczyć 42 procent dochodu netto kredytobiorcy. Jednocześnie banki są zobowiązane do wyliczania maksymalnych dostępnych kwot przy założeniu maksymalnie 25-letniego okresu spłaty. Nałożenie się tych dwóch wytycznych skutkuje obniżeniem zdolności kredytowej w walutach obcych nawet o kilkadziesiąt procent.

Zobacz także: Kredyt Bank nie udzieli już kredytu w euro

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wycofywanie się banków z ofert we wspólnej walucie jest kryzys na europejskich rynkach finansowych. Ograniczenie wsparcia dla banków działających na polskim rynku od ich zagranicznych właścicieli oznacza wzrost kosztów pozyskania pieniądza i konieczność podwyższenia marż kredytowych dla kredytów udzielanych w europejskiej walucie. Wobec powyższego część banków zdecydowała się na całkowite wycofanie kredytów w europejskiej walucie. W ostatnich tygodniach uczyniły to między innymi Credit Agricole czy Kredyt Bank. Pozostałe banki, które do tej pory chętnie udzielały kredytów w euro, także znacząco zmieniły swoją ofertę. Praktycznie wszystkie instytucje podwyższyły marże, co niejednokrotnie, nawet w obliczu niskiego poziomu stopy referencyjnej Euribor, czyni taki kredyt mało opłacalnym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Tabela 1. Tabela przedstawia wysokość marży dla kredytu w euro w wysokości 300 tysięcy złotych, przy założeniu 20-proc. wkładu własnego. Tabela przedstawia marże wg stanu na dzień 30 października 2011 roku i 20 stycznia 2012 roku.

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus S.A.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama