| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt hipoteczny tylko w złotówce

Kredyt hipoteczny tylko w złotówce

W 2012 r. dostaniesz kredyt hipoteczny tylko w złotówce. Dostęp do kredytów będzie utrudniony, co wynika ze zmian wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Niższe marże, wyższe oprocentowanie


W 2011 roku banki regularnie obniżały marże kredytowe, które są obecnie na tak niskim poziomie jak w okresie boomu na rynku mieszkaniowym. Średnia marża dla kredytu w złotych na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat z 25 proc. wkładem własnym wynosiła w grudniu 2011 roku 1,25 proc. Rok wcześniej kształtowała się przeciętnie na poziomie 1,6 proc.

Niestety mniejsze marże rekompensowały stopniowe podwyżki stóp rynkowych WIBOR, które są składową całkowitego oprocentowania pożyczek hipotecznych. Stawka trzymiesięcznego WIBOR zwiększyła się w ciągu 2011 roku z 3,05 proc. do 4,99 proc. W przypadku kredytów w euro trzymiesięczna stopa EURIBOR wzrosła z 1 proc. do 1,4 proc.

Zobacz także: Rekord „Rodziny na Swoim” w 2011 r.

Wzrostu stóp rynkowych nie były w stanie zniwelować malejące marże kredytowe, w rezultacie czego średnie oprocentowanie pożyczek w złotych zwiększyło się w ciągu minionego roku o 0,69 pkt. proc. do 6,22 proc. Oprocentowanie kredytów w euro w 2011 roku zaś efektywnie nie zmieniło się. 

Spada zdolność kredytowa

Analitycy rynku przewidują, że na niższe marże niż obecne nie ma raczej nadziei, ale w najbliższych miesiącach jest szansa na spadek stopy WIBOR. A to powinno wpłynąć na zmniejszenie rat kredytów zaciąganych na mieszkania w złotych. Z drugiej strony w związku z regulacjami wprowadzanymi w bankach, dotyczącymi obliczania zdolności kredytowej, które zaczęły obowiązywać od początku 2012 roku, dostaniemy niższy kredyt. 

Zgodnie z nowymi zasadami (Rekomendacja SII) banki będą obliczać zdolność kredytową w przypadku wszystkich pożyczek maksymalnie na 25 lat nawet, jeśli kredyt będzie zaciągany na dłuższy okres. Ponadto w przypadku kredytów walutowych rata nie będzie mogła przekraczać 42 proc. dochodów netto (wcześniej nawet do 65 proc.). Zwiększenie się miesięcznego obciążenia spłatą wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej. Nowe regulacje wprowadzane już w końcu 2011 roku spowodowały zmniejszenie się dostępności kredytów hipotecznych, pomimo że banki wykazywały dużą gotowość do ich udzielania. 

Zobacz także: Kredyt Bank nie udzieli już kredytu w euro

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK