reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości, do których zalicza się ustawę deweloperską, Rekomendację S i wygasanie „Rodziny na Swoim”.

Nowe przepisy wprowadzane obecnie w bankach znacząco ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych w 2012 roku. Na skutek nowelizacji programu „Rodzina na Swoim” kupujący mają również znacznie utrudniony dostęp do rządowych dopłat do kredytów. Na wyhamowanie produkcji mieszkań w najbliższym czasie będzie miała także wpływ tzw. ustawa deweloperska.    

Zobacz także: W 2012 r. wygrają kredyty w złotych

Niższa zdolność przez Rekomendację

Regulacje dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, wchodzące w życie od początku 2012 roku, spowodują znaczące obniżenie zdolności kredytowej klientów banków chcących zadłużyć się na zakup mieszkania. Z wyliczeń analityków Expander wynika, że najtrudniej będzie dostać kredyt w walucie obcej. Kwota kredytu walutowego, którą będziemy chcieli zaciągnąć, zarabiając na poziomie średniej krajowej, może obniżyć się nawet o 40 proc. Nieco mniejszy kłopot będą miały te osoby, które zdecydują się na pożyczkę hipoteczną w złotych. Ograniczenie dostępu do finansowania zakupu nieruchomości spowodowane będzie koniecznością dostosowania się przez banki do wymogów narzuconych przez Komisję Nadzoru Finansowego.   

Wszystkiemu winna jest Rekomendacja S. Najpóźniej do stycznia 2012 roku banki muszą zmienić zasady wyliczania zdolności kredytowej. Miesięczna rata pożyczki nie będzie mogła przekroczyć 42 proc. dochodów netto kredytobiorcy, który chce zaciągnąć kredyt w walucie obcej. Poza tym obliczenia nie będą dokonywane dla rzeczywistego okresu kredytowania wpisanego do umowy. Banki będą liczyć kredyt dla maksymalnego okresu 25 lat. Ponieważ rata pożyczki udzielanej na krótszy okres jest wyższa, istotnie spadnie dostępna kwota kredytu. Dotyczyć to będzie wszystkich pożyczek hipotecznych, zarówno w PLN, jak i walutowych. Obejmie ok. 70 proc. kredytobiorców, bo taka liczba osób zaciąga teraz zobowiązania na dłużej niż 25 lat (dane Związku Banków Polskich).   

Zobacz także: Rekomendacja S ograniczy dostęp do kredytów w 2012 r.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości.
Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama