| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie – Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zaskoczyła ekonomistów. Stopa referencyjna nadal wynosi 4,5%.

Rada Polityki Pieniężnej po czterech 25 pkt. podwyżkach kosztu pieniądza, których dokonała w okresie styczeń-czerwiec br., w dalszym ciągu utrzymuje stanowisko „poczekamy-zobaczymy”, nie decydując się zarówno na dalsze zacieśniane swojej polityki, jak i na rozpoczęcie jej luzowania.

Zobacz także: EBC po raz kolejny obniżył stopy procentowe

Sytuacja bez zmian

Na pierwszą od czerwca 2009 r. obniżkę poziomu stóp procentowych ciągle nie pozwalają te same czynniki takie jak mocno podwyższony i działający inflacjogennie kurs walut obcych względem polskiej oraz poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (w październiku +4,3% r/r), znacznie odbiegający od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

To samo dotyczy także nadal dobrych wyników gospodarki (w tej chwili uwaga głównie skupiona na 4,2% wzroście r/r PKB w III kw.). Nie bez znaczenia pozostaje tu widoczna dbałość władz fiskalnych o siłę złotego z racji obaw o możliwe przekroczenie limitu stosunku długu publicznego do PKB. Z drugiej strony podwyżka stóp procentowych przez Radę też jak na razie nie wchodzi w rachubę, ponieważ w kolejnych kwartałach należy oczekiwać spadku dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych oraz obniżenia się tempa wzrostu gospodarczego, co zresztą znalazło swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach makroekonomicznych założonych w projekcie budżetu na rok 2012 przyjętym przez rząd w dniu 6 grudnia br. Jakimkolwiek zmianom w koszcie pieniądza nie sprzyja także znaczna niepewność utrzymująca się na światowych rynkach i w globalnej gospodarce, w tym przede wszystkim ta będąca pokłosiem europejskiego kryzysu zadłużenia.

Zobacz także: Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.
Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK