REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim”: stare zasady dofinansowania do 30 sierpnia

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r. Przyszli kredytobiorcy, którym zależy na uzyskaniu preferencyjnego kredytu, powinni pospieszyć się z formalnościami.

Wnioski o kredyty z dofinansowaniem na starych zasadach "Rodziny na Swoim".można jeszcze składać do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a więc 30 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem sierpnia program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych zacznie obowiązywać w nowej, zmienionej formie. Zgodnie z prawem, nowe regulacje wejdą w życie w ciągu czternastu dni od opublikowania ustawy wprowadzającej zmiany w zasadach udzielania kredytów z dopłatami do odsetek. Oznacza to, że do rozpoczęcia obowiązywania nowych regulacji wszystkie osoby chcące uzyskać kredyt z dopłatą mogą jeszcze złożyć wniosek do banku o kredyt w programie „Rodzina na Swoim” na starych, korzystniejszych zasadach.

Jeśli chcemy skorzystać z wyższego limitu ceny nieruchomości, to na znalezienie mieszkania lub domu i złożenie wniosku kredytowego pozostało tylko kilkanaście dni, a dokładnie mamy czas do 29 sierpnia.  Jeśli w tym czasie uda nam się złożyć niezbędne dokumenty w banku, wówczas wniosek będzie jeszcze rozpatrywany na obowiązujących aktualnie zasadach, bowiem zgodnie z zapisami ustawy dla wniosków złożonych przed wejściem w życie nowych regulacji stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczas obowiązującym.

Zobacz także: Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na starych zasadach

Aktualnie o kredyt z dopłatami mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Aby dostać kredyt z dopłatą, wystarczy spełnić kilka warunków narzuconych przez ustawodawcę. Najważniejszym kryterium jest metraż nieruchomości, którą możemy kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Tutaj kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych – dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw. – dopłatę otrzymamy do 70 mkw. Obok wielkości nieruchomości istotna jest również jej cena. Dla każdej lokalizacji – województwa – musi się on zmieścić w określonym limicie. Po spełnieniu tych warunków można złożyć wniosek kredytowy i wszystkie dokumenty. Niezbędne jest dołączenie dokumentów potwierdzających dochody, a także kompletu dokumentów związanych z nieruchomością, w tym umowy przedwstępnej. Jeśli w ocenie banku mamy zdolność kredytową i nieruchomość spełnia wymagania programu, wówczas możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej. Jeśli zostanie nam przyznany kredyt, to nasz bank poinformuje o tym Bank Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu państwa realizuje program RnS i przez osiem lat, co miesiąc, dopłaca do raty kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniższa tabela przedstawia wysokość płaconej raty i otrzymywanych dopłat w zależności od rodzaju i wielkości nabywanej nieruchomości.

Założenia: kredyt w ratach równych 300 tys. na 30 lat; oprocentowanie 6,20%; oprocentowanie BGK do naliczania dopłat 6,43%.

Po zakończeniu otrzymywania dopłat rata kredytu będzie wynosiła 1840 złotych. Korzyści z programu „Rodzina Na Swoim” są znaczące, warto więc rozważyć skorzystanie z dopłat do odsetek.


Zmiany w  „Rodzinie na Swoim”

Niestety, jeśli do końca sierpnia nie zdążymy złożyć wniosku o kredyt na starych zasadach programu „Rodzina na Swoim”, to po tym terminie dojdą pewne zaostrzenia, które mogą ograniczyć atrakcyjność kredytu z dopłatą.

REKLAMA

Przede wszystkim maksymalna cena metra kwadratowego nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym została obniżona o ponad 42 procent w stosunku do aktualnych poziomów. Również dla nowych nieruchomości z rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o 28 procent. Niestety, w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, w okresie otrzymywania dopłat nie będzie można nabyć innej nieruchomości – wyjątkiem jest tutaj sytuacja spadkobrania.

Dodatkowo o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Zobacz także: Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Program został poszerzony o osoby samotne, tzw. singli. Dla tej grupy osób zastosowano jednak nieco inne wymogi niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Po pierwsze, singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 metrów kwadratowych. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości. Jest to istotna różnica w porównaniu z pozostałymi beneficjentami, ponieważ małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci nie mogą być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, do momentu podpisania umowy kredytowej.

Decyzja o wzięciu kredytu

Warto zwrócić uwagę także na pewne aspekty związane ze zdolnością kredytową. Wprowadzone zmiany i docelowo zakończenie programu nie spowoduje znacznego ograniczenia możliwości zaciągnięcia kredytu. Mimo braku rządowego dofinansowania, możliwe będzie uzyskanie kredytu bez dopłat do oprocentowania. Zdolność kredytowa dla kredytu z dopłatami i dla kredytu „tradycyjnego” w większości banków jest taka sama. Wynika to z faktu, że do kalkulacji maksymalnej kwoty niemal wszystkie banki uwzględniają ratę po zakończeniu otrzymywania dopłat. Zatem z punktu widzenia banków zdolność kredytowa się nie zmieni. Z pewnością będzie to miało wpływ na postrzeganie swojej zdolności kredytowej przez klientów. Dla wielu osób pomoc i niższe raty przez pierwsze 8 lat kredytu były istotnym elementem mającym bardzo duży wpływ na decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA