reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Banki widzą, jakie zmiany zachodzą na naszym rynku nieruchomości. Nie trudno dostrzec, że jesteśmy, ponownie, coraz bardziej zainteresowani zakupem domu czy mieszkania, o czym świadczą coraz częściej zaciągane kredyty mieszkaniowe. Banki nie tylko coraz chętniej i na lepszych warunkach decydują się udzielić kredytu osobie fizycznej, niektóre z nich nie widzą już tak wielkiego ryzyka w finansowaniu inwestycji budowlanych deweloperów.

Choć już kilka banków zdecydowało się pomóc w sfinansowaniu inwestycji deweloperów, to warunki są bardzo restrykcyjne. Po pierwsze, bank sfinansuje tylko połowę wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że deweloper musi dysponować 50% potrzebnej kwoty.

Ponadto, banki pobierają dość wysoką prowizję. Waha się on w granicach 2-3%, ale czasem sięga nawet do 5%. Deweloperzy nie spodziewają się jednak obniżek. Podkreślają, że finansowanie takich inwestycji nadal jest dość ryzykowane.

Banki oczekują również choćby wizji planowanej inwestycji. Biznesplan powinien zawierać określenie jakie budynki zostaną wybudowane, jaki będzie ich metraż oraz szacowany koszt 1 mkw. Dopiero po przedstawieniu takiego projektu, bank podejmie decyzję.

Zobacz serwis: Nieruchomości

O uzyskanie kredytu może ubiegać się każdy deweloper. Nie każdy jednak kredyt otrzyma. Bankowcy podkreślają, że szczególne trudności w uzyskaniu takiego kredytu będą miały firmy, które dopiero zaczynają w tym biznesie. Muszą się liczyć z tym, że w ogóle nie otrzymają kredytu.

Dla wielu firm, otrzymanie kredytu na zakup gruntu nie rozwiąże wszystkich problemów. Deweloper musi dysponować 50% wkładem własnym. Na późniejszym etapie procesu budowlanego, kiedy deweloper będzie chciał uzyskać kredyt budowlany na realizację konkretnej inwestycji (np. budowę osiedla) będzie musiał posiadać wkład własny. W normalnym toku rzeczy takim wkładem jest właśnie grunt. W tej sytuacji jednak, będzie musiał dysponować innym wkładem własnym, gdyż grunt będzie w połowie finansowany przez bank.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Choć już kilka banków zdecydowało się pomóc w sfinansowaniu inwestycji deweloperów, to warunki są bardzo restrykcyjne
Choć już kilka banków zdecydowało się pomóc w sfinansowaniu inwestycji deweloperów, to warunki są bardzo restrykcyjne

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama