reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa, czyli możliwość terminowego spłacenia rat kredytu wraz z odsetkami, jest badana przez każdy bank nieco inaczej i na podstawie różnych dokumentów. Co warto zrobić, żeby poprawić swoją zdolność kredytową?

Nasza wiarygodność

Oczywiście, najlepszym sposobem na poprawę naszej zdolności kredytowej jest znalezienie lepszej pracy. Nie oszukujmy się, nie jest to rzeczą najprostszą. Warto więc, chcąc zaciągnąć kredyt, skoncentrować się na poprawie naszej wiarygodności w oczach banku. A możemy uczynić to na kilka sposobów.

1. Karty kredytowe w oczach banku stanowią spore obciążenie. Ich używanie ogranicz do niezbędnego minimum. Jeżeli masz ich więcej niż jedną, może warto z którejś zrezygnować. Jeżeli korzystanie z kart kredytowych jest niezbędne, spłacaj je regularnie, bez żadnych opóźnień.

2. Umowa o pracę na czas nieokreślony.

Już sama umowa o pracę świadczy o tym, że jesteś bardziej wiarygodny. Oznacza bowiem, że otrzymujesz stałe wynagrodzenie. Zawarcie umowy na czas nieokreślony to informacja dla banku, że jesteś z pracodawcą związany na dłużej niż rok czy dwa, a więc twoja sytuacja finansowa jest (i będzie) raczej stabilna. Poza tym, rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony jest obwarowane dużo większą ilością warunków.

3. Założenie konta w banku, w którym chcesz zaciągnąć kredyt, również może okazać się dobrym rozwiązaniem. Bank będzie miał okazję lepiej poznać ciebie, twoje dochody i wydatki.

Zobacz także: Kredyt

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Czasem niestety może zdarzyć się tak, że bank stwierdzi, że nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Nie warto popadać w panikę, tylko wziąć pod uwagę jedną z możliwości:

1. Zwiększyć okres kredytowania.

Im jest on dłuższy, tym niższe raty kredytu. Im niższa rata kredytu, tym większa szansa, że bank dojdzie do przekonania, że stać nas na taki kredyt. Owszem, dłuższy okres spłaty to dużo większe odsetki, ale być może jedyna szansa za otrzymanie kredytu.

2. Większy wkład własny.

Rzadko zdarza się, aby bank udzielił nam kredytu na 100% wartości nieruchomości. Najczęściej wymaga od kredytobiorcy pokrycia choć 10–20% wartości. Choć może być to dość trudne, warto wziąć pod uwagę zwiększenie wkładu własnego, co niesie za sobą niższe odsetki i raty miesięczne.

3. Współkredytobiorca.

Najlepiej gdyby była to osoba z rodziny, o stosunkowo wysokich dochodach. Nasza zdolność kredytowa znacznie wzrośnie, ponieważ dochód współkredytobiorcy stanowi zabezpieczenie dla banku.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zdolność kredytowa to możliwość terminowego spłacenia rat kredytu wraz z odsetkami.
Zdolność kredytowa to możliwość terminowego spłacenia rat kredytu wraz z odsetkami.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama