reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

Zasada działania ogrzewania powietrznego

Zasadą działania ogrzewania powietrznego jest wpuszczenie odpowiedniej ilości powietrza ciepłego do pomieszczenia, w taki sposób aby zapewniło ono energię cieplną i utrzymało temperaturę wewnątrz na poziomie 200C. Powietrze to jest centralnie przygotowywane w centrali wentylacyjnej poprzez odpowiednie podgrzanie (nawet do 38–400C) i wtłoczone poprzez system wentylacyjny do pomieszczenia (te same nawiewniki co w standardowych instalacjach). Powietrze jako substancja o wielokrotnie niższej pojemności cieplnej niż woda potrzebuje dużo większego strumienia aby przekazać tę samą energię. Efektem tego są duże ilości powietrza jakie należy dostarczyć do pomieszczenia w celu podgrzania go. Następstwem są dość duże przekroje kanałów wentylacyjnych oraz powierzchnie anemostatów. Za tym oczywiście idzie ich cena.

Zobacz także: Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?

Gdzie stosować ogrzewanie powietrzne

Instalacje ogrzewania powietrznego warto stosować gdy posiadamy możliwość prowadzenia dość dużych kanałów w suficie podwieszonym, a cena instalacji nas nie odstrasza. Metoda ta doskonale sprawdza się w systemach połączonych z pompami ciepła, które zimą zapewnią nam niezbędne ciepło zaś latem chłód. Takie rozwiązania stosuje się często na dwupoziomowych atriach np. salonów samochodowych gdzie mamy wysokie przeszklenie oraz możliwość montowania przewodów „w posadzce” atrium. Efektem jest brak jakichkolwiek urządzeń grzewczo-chłodzących w bardzo dużej kubaturze, co daje efekt przestronności pomieszczenia oraz zwiększa jego powierzchnię użytkową.

Zobacz także: Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami

Ogrzewanie powietrzne – wielkość instalacji i jej koszt

Ze względu na wielkość instalacji oraz potrzebę zastosowania odpowiednio większej centrali wentylacyjnej, koszta inwestycyjne takiej instalacji na pewno będą większe. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, to są one porównywalne do kosztów ogrzewania i chłodzenia konwencjonalnego. Generalnie system taki opłacalny jest wtedy, gdy powietrze wentylacyjne jest wykorzystywane zarówno do grzania budynku jak i jego chłodzenia, czyli w standardzie pełnej klimatyzacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur.
Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama