| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.

Powierzchnię kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody można dość łatwo obliczyć na podstawie stałego rocznego zużycia energii na ciepłą wodę. W przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się zazwyczaj kolektory o powierzchni 5m2, w przypadku niektórych kolektorów wystarcza nawet 4m2 czynnej powierzchni. 

Zobacz także: Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Orientacyjnych wymiarów kolektorów słonecznych, które wspomagają ogrzewanie, nie można podać w powyższy sposób. Należy bowiem uwzględnić kilka ważnych parametrów, takich jak temperatury w układzie ogrzewania czy przewodność cieplną ścian budynku.

Zobacz także: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Ogrzewanie energią słoneczną cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a żywotność kolektorów sięga juz 20 lat. Każda instalacja solarna wymaga jednak starannego zaprojektowania.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Powierzchnię kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody można dość łatwo obliczyć na podstawie stałego rocznego zużycia energii na ciepłą wodę. Fot. Atlantic Polska
Powierzchnię kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody można dość łatwo obliczyć na podstawie stałego rocznego zużycia energii na ciepłą wodę. Fot. Atlantic Polska

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »