reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Szklane elementy w budynkach mieszkalnych

Szklane elementy w budynkach mieszkalnych

Szkło stanowi istotny element urozmaicający elewację budynków mieszkalnych. Jest to jednak nie tylko kwestia estetyczna – także ekologiczna, ekonomiczna i – co bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników budynku – decydująca o ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jeśli przyjrzymy się współcześnie projektowanym budynkom mieszkalnym, możemy dostrzec pewną tendencję do wkomponowywania w bryłę elementów konstrukcyjnych wytworzonych ze szkła. Okna o wymiarze obejmującym całą wysokość mieszkania, drzwi wejściowe, loggie przeszklone na całej swojej wysokości niewątpliwie poprawiają estetykę budynku, dodając mu wizualnej lekkości i urozmaicając jego wygląd.

Obecne technologie pozwalają tak dobrać parametry szkła zastosowanego w budownictwie, aby spełniało ono wszelkie wymogi wytrzymałościowe pomimo dużych powierzchni, na jakich zostaje zastosowane.

Polacy chcą więcej światła

Niezwykle istotnym argumentem, przemawiającym za zwiększaniem szklanych połaci w projektowanych obecnie budynkach mieszkalnych, jest lepsze doświetlenie pomieszczeń. Szerokość geograficzna, na jakiej położona jest Polska, powoduje, że każdy promień światła dziennego wpadający do mieszkań jest na wagę złota, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych.

Polacy chętnie rozważają kupno nieruchomości, które są dobrze doświetlone i charakteryzują się rozkładem tzw. „obustronnym”, gdzie pokoje zlokalizowane są po swoich przeciwległych stronach. Nie zawsze jednak warunki projektowe pozwalają na stworzenie dużej liczby takich lokali, dlatego tym bardziej istotne wydaje się stworzenie odpowiednio doświetlonych mieszkań przy użyciu przeszkleń.

Szklane elementy przepuszczają więcej ciepła

Szklane elementy stosowane w budownictwie mieszkaniowym jednakże mają tę cechę, że ich przenikalność cieplna jest większa niż w przypadku elementów murowanych. Wielkość ta określa stratę ciepła, które przechodzi z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, i należy się z nią zawsze liczyć, gdy przychodzi do kwestii ekonomicznych związanych z użytkowaniem budynku. Zbyt duże powierzchnie szklane, w jakie wyposażony jest budynek mieszkalny, powodują poważne straty ciepła, a co za tym idzie - wzrost kosztów eksploatacji mieszkań.

W klimacie umiarkowanym wzrost tych kosztów bywa znaczący i nie można go lekceważyć, dlatego bardzo ważne jest stosowanie przeszkleń o odpowiednich parametrach technicznych oraz zadbanie o dobrze zaprojektowane systemy grzewcze, których wydajność zniweluje przynajmniej w większości przewidywane straty ciepła.

Widać zatem, jak ważne przy zastosowaniu szkła w budownictwie mieszkaniowym są przede wszystkim odpowiednie proporcje, w jakich ten materiał zostanie użyty. Nadmiar przeszkleń prowadzi do dużych strat ciepła, a więc – wzrostu kosztów eksploatacji lokali, zaś ich niedobór to często skazanie mieszkańców budynku na ustawiczne niedobory naturalnego światła.

Bardzo dobrym przykładem zrównoważonego zastosowania szklanych elementów jest warszawska inwestycja przy ul. Bobrowieckiej 10 (zrealizowana przez Spectra Development), gdzie ilość elementów szklanych jest zoptymalizowana, co pomaga godzić kwestie ekonomiczne z dobrym doświetleniem pomieszczeń w lokalach mieszkalnych, a dodatkowo wpływa na wysoką estetykę całej inwestycji.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Grupa Emmerson S.A.

Strefynieruchomosci.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szklane elementy w budynkach mieszkalnych/ fot. Fotolia
Szklane elementy w budynkach mieszkalnych/ fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama