| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Proces inwestycyjny można podzieli na trzy podstawowe etapy: 

Przygotowanie do inwestycji, projekt i budowa

Przygotowanie do inwestycji to: kupno działki, poprzedzone uzyskaniem pełnej informacji na jej temat. Informacji należy szukać: w Wydziale Geodezji i Kartografii w Urzędzie Gminy, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub występując o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Uzyskane w ten sposób informacje, pozwolą nam na podjęcie świadomej decyzji co do zakupu lub odrzucenia oferty kupna działki. W pierwszym etapie należy również przemyśleć proces finansowania inwestycji — na tym etapie należy przemyśleć źródła finansowania i jaką najwyższą kwotą możemy dysponować. Dopiero w następnych etapach będziemy w stanie przybliżyć się do kosztów realnych.

Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?

Projekt

Drugim etapem jest projekt. Od naszej decyzji zależy czy będzie to projekt gotowy, czy zamówimy go indywidualnie u architekta. Proces projektowy dzieli się na trzy etapy:
- koncepcję,
- projekt budowlany i
- projekt wykonawczy.
Przy projekcie gotowym część koncepcyjno-budowlaną w większości przypadków otrzymujemy w jednym projekcie. Projekt budowlany jest nam potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i do tzw. kosztorysu inwestorskiego szacującego koszty prac budowlanych. Dodatkowo, przy procesie projektowym czeka nas mnóstwo spraw formalnoprawnych, uzgodnień i wymaganych badań np. gruntu itp. Proces ten możemy prowadzić sami lub zlecić go architektowi.

Zobacz także: Budynek jako odrębna nieruchomość

Budowa

Trzecim etapem procesu inwestycyjnego jest sama budowa. W tym etapie czeka nas zdobycie funduszy na budowę, wybór ekipy budowlanej i nadzoru budowlanego a także zakup materiałów do wykonania domu i ostateczne jej prowadzenie logistyczne. Możemy sami sprawować pieczę nad procesem budowlanym lub wynająć tzw. inwestora zastępczego – fachowca, który w naszym imieniu zajmie się koordynacją całej budowy. Może być nim architekt lub inżynier budowlany z uprawnieniami, zajmujący się w naszym imieniu prowadzeniem budowy.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.
Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »