reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Proces inwestycyjny można podzieli na trzy podstawowe etapy: 

Przygotowanie do inwestycji, projekt i budowa

Przygotowanie do inwestycji to: kupno działki, poprzedzone uzyskaniem pełnej informacji na jej temat. Informacji należy szukać: w Wydziale Geodezji i Kartografii w Urzędzie Gminy, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub występując o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Uzyskane w ten sposób informacje, pozwolą nam na podjęcie świadomej decyzji co do zakupu lub odrzucenia oferty kupna działki. W pierwszym etapie należy również przemyśleć proces finansowania inwestycji — na tym etapie należy przemyśleć źródła finansowania i jaką najwyższą kwotą możemy dysponować. Dopiero w następnych etapach będziemy w stanie przybliżyć się do kosztów realnych.

Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?

Projekt

Drugim etapem jest projekt. Od naszej decyzji zależy czy będzie to projekt gotowy, czy zamówimy go indywidualnie u architekta. Proces projektowy dzieli się na trzy etapy:
- koncepcję,
- projekt budowlany i
- projekt wykonawczy.
Przy projekcie gotowym część koncepcyjno-budowlaną w większości przypadków otrzymujemy w jednym projekcie. Projekt budowlany jest nam potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i do tzw. kosztorysu inwestorskiego szacującego koszty prac budowlanych. Dodatkowo, przy procesie projektowym czeka nas mnóstwo spraw formalnoprawnych, uzgodnień i wymaganych badań np. gruntu itp. Proces ten możemy prowadzić sami lub zlecić go architektowi.

Zobacz także: Budynek jako odrębna nieruchomość

Budowa

Trzecim etapem procesu inwestycyjnego jest sama budowa. W tym etapie czeka nas zdobycie funduszy na budowę, wybór ekipy budowlanej i nadzoru budowlanego a także zakup materiałów do wykonania domu i ostateczne jej prowadzenie logistyczne. Możemy sami sprawować pieczę nad procesem budowlanym lub wynająć tzw. inwestora zastępczego – fachowca, który w naszym imieniu zajmie się koordynacją całej budowy. Może być nim architekt lub inżynier budowlany z uprawnieniami, zajmujący się w naszym imieniu prowadzeniem budowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.
Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama