reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.

Na co warto zwrócić uwagę budując dom

Przy budowie domu energooszczędnego należy rozstrzygnąć kwestie związane z zagadnieniem architektonicznym, czyli: kształt domu, odpowiednie materiały, wyposażenie, usytuowanie domu na działce, solidne wykończenie oraz montaż. Wykorzystywanie nowoczesnej technologii w budowie domu energooszczędnego może przynieść nawet kilku dziesięcioprocentowe oszczędności w zużyciu energii.

Dostęp do światła

Wielkość okien w projektach domów z przed dwudziestu lat różni się od obecnie montowanych w budynkach energooszczędnych–okna są coraz to większe. Istotny element wchodzący w skład konstrukcji domu to oświetlenie. Oświetlenie zapewnia przede wszystkim komfort życia mieszkańcom domu energooszczędnego. Zaletą projektu domu energooszczędnego są szklane ściany. Większy dostęp do światła uzyskuje się poprzez sztywne konstrukcje z aluminium lub z klejonego drewna. Architekci coraz częściej w projekcie domów jednorodzinnych stosują systemy fasadowe, tzn. przeszklone konstrukcje.

Warto wspomnieć także o tym, iż za najistotniejszą zmianę technologiczną uważa się poprawę termoizolacyjności okien. Tego rodzaju rozwiązanie w znacznym stopniu umożliwi dostęp do światła poprzez projektowanie dużych przeszkleń. Dzięki zastosowaniu termoizolacji okien można uzyskać korzyści w postaci oszczędności energii, a przy tym korzyści finansowe.

Zobacz również:  Energooszczędny dom w krótkim czasie

Stosowanie nowej technologii przy projekcie kształtu i wielkości okien

1. okna trzyszybowe - to okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Okna trzyszybowe są produkowane zarówno do domów energooszczędnych, jak i domów pasywnych,

2. okna płaciowe – to takie okna, które wprowadzają słońce na poddasze. Są wykorzystywane także to tego, aby rozjaśnić wysokie wnętrza światłem padającym z góry. Okna te są produkowane z zestawami trzy szynowymi, które są zaopatrzone w uszczelki oraz przekładki termiczne i kołnierze, dzięki którym są one szczelnie zamontowane.

W nowoczesnym budownictwie wizja nowoczesnej technologii z wykorzystaniem światła słonecznego, zapewniająca odpowiednie oświetlenie jest obecnie coraz częściej wykorzystywana. Odpowiednie wykorzystanie światła słonecznego jest podstawowym warunkiem zdrowego życia, które zapewni mieszkańcom zarówno komfort życia psychicznego ale także, w sposób pozytywny na nie oddziałuje. 

Zobacz również: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wykorzystywanie nowoczesnej technologii w budowie domu energooszczędnego może przynieść nawet kilku dziesięcioprocentowe oszczędności w zużyciu energii
Wykorzystywanie nowoczesnej technologii w budowie domu energooszczędnego może przynieść nawet kilku dziesięcioprocentowe oszczędności w zużyciu energii

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama