reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Oto dziesięć żelaznych zasad, obowiązujących każdego bez wyjątku kierowcę na drodze.

I. Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy. Nie zawsze zdążysz to zrobić i ktoś może odjechać ze złym zdaniem o Tobie i Twojej kulturze. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach jest brak kultury ich użytkowników.

II. Nie utrudniaj życia innym kierowcom. Będą Ci za to dozgonnie wdzięczni. Obowiązuje tu stara zasada „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Zobacz też: Jak jeździć z ESP?

III. Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi. Nie wszyscy są tak wspaniałymi kierowcami, jak Ty. Na drodze spotyka się zarówno mistrzów kierownicy jak i ludzi, którzy mają mgliste pojęcie o kierowaniu samochodem. Wszyscy oni mają prawo do korzystania z dróg, potwierdzone licencją kierowcy, nazywaną w Polsce Prawem Jazdy.

IV. Nie pouczaj innych. Nie tylko Ci za Twoje porady nie zapłacą, ale mogą je opacznie zrozumieć. Wielu kierowców ma tendencję do udzielania lekcji i instrukcji innym użytkownikom drogi. Tymczasem instruowanym może się okazać ekspert w dziedzinie ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze.

V. Droga to nie sala sądowa. Nie musisz nikomu niczego udowadniać. Kierowcy bardzo często chcą zaimponować innym swoimi umiejętnościami, a często także swoją bezczelnością i brakiem ogłady. Sęk w tym, że oni na dobrą sprawę nikomu nie imponują, ponieważ ich wiedza o jeździe samochodem jest niewielka, a jej braki pokrywają właśnie zachowaniem, świadczącym zarówno o braku ogłady jak i o pogardzie dla reszty kierowców.

VI. Ustąp innym, nawet gdy prawo jest po Twojej stronie. Wolisz mieć rację, czy cały samochód? Egzekwowanie na siłę, bez względu na okoliczności swoich uprawnień prowadzi najczęściej do kolizji a nawet do bardzo groźnych wypadków. Wśród starych profesjonalnych kierowców zawodowych, kiedy jeszcze istniał etos kierowcy zawodowego, krążyła opowieść o nagrobku pewnego kierowcy, na którym umieszczono napis: „Tu spoczywa ten, który miał pierwszeństwo przejazdu i za wszelką cenę chciał z niego skorzystać”.

Zobacz też: Jak współdziałać na drodze z motocyklistami?

VII. Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą. Lekceważenie prawa jest w najlepszym przypadku przejawem infantylizmu. Brak szacunku dla przepisów i głoszenie, że są one po to, aby je omijać,. Jest także eksponowaniem braku szacunku, czy wręcz pogardy dla tych wszystkich, którzy przepisy szanują i się do nich stosują.

VIII. Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów. Niech inni kierowcy dowiedzą się, co zrobisz za chwilę. Liczni kierowcy z sobie tylko wiadomych powodów starają się włączać kierunkowskazy tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się policjant lub strażnik miejski. Nigdy nie wiadomo, czego po takim kierowcy można się spodziewać, jest więc on skrajnie niebezpieczny dla innych, tak jak kierowca mocno pijany, którego zamiary też są w tym samym stopniu nieprzewidywalne.

IX. Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj. Nikt i nic nie zwalnia kierowcy od myślenia.

X. Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy – na granicy swoich możliwości. Zachowaj margines bezpieczeństwa.

Zobacz także: Jak pokonywać kałuże?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każdy kierowca powinien zachowywać na drodze wszelkie zasady bezpieczeństwa. Fot. Newspress
Każdy kierowca powinien zachowywać na drodze wszelkie zasady bezpieczeństwa. Fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama