| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Przebita opona to problem, który może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Niestety, jeśli nam się to przytrafi, kontrola nad samochodem jest bardzo trudna. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zjechać z drogi i zatrzymać się z uszkodzoną oponą.

Kontrola

Przede wszystkim musimy mieć pełną kontrolę nad samochodem, dlatego tak ważny jest prawidłowy chwyt kierownicy. Jeśli będziemy trzymali ją jedną ręką lub w inny, nieprawidłowy sposób a dziura w oponie pojawi się nagle i powietrze szybko ucieknie, możemy wylądować w rowie lub na barierce. Zawsze musimy być przygotowani na sytuację, kiedy opona może pęknąć i mocny, a wtedy prawidłowy chwyt kierownicy uratuje nam życie. W takim przypadku kontrola samochodu będzie trudna. Nie należy gwałtownie hamować, ponieważ wtedy samochód może zachować się zupełnie nieprzewidywalnie. Jeśli mamy taką możliwość i nagłe hamowanie nie jest konieczne z powodu sytuacji na drodze, powinniśmy po prostu zdjąć nogę z gazu i hamować biegami do czasu, aż nasze auto zatrzyma się.

Zobacz również: Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Pas ruchu

Jeśli złapiemy gumę jadąc środkowym lub lewym pasem drogi szybkiego ruchu, w żadnym wypadku nie powinniśmy się tam zatrzymywać. Powinniśmy zjechać na prawą stronę, a najlepiej na pobocze, zmieniając pas ruchu zgodnie z przepisami i ostrożnie.

Zobacz również: Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Zjazd z drogi

Jeśli jedziemy drogą szybkiego ruchu lub autostradą, zjazd będzie trudny. Nie możemy zatrzymać się na poboczu, ani tym bardziej na pasie ruchu, więc musimy jakoś dotoczyć się do pierwszego zjazdu, parkingu lub zatoczki, aby móc swobodnie zmienić koło. Nigdy nie powinniśmy wybierać piaszczystej lub tym bardziej błotnistej nawierzchni, aby zjechać z drogi, ponieważ kontrola koła z dziurawą oponą będzie na takim podłożu niemal niemożliwa. Ponadto nie będziemy mogli zmienić koła, ponieważ do podniesienia samochodu potrzebny będzie nam kawałek twardej i stabilnej nawierzchni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »