reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

Prawie wszystkie współczesne samochody mają zamontowane obrotomierze. Na każdym biegu danej prędkości obrotowej silnika ściśle odpowiada prędkość poruszania się samochodu po drodze. Wystarczy, aby w czasie, kiedy prędkościomierz jest jeszcze sprawny, zanotować lub ZAPAMIĘTAĆ, przy ilu obrotach na dwóch najwyższych biegach samochód porusza się z prędkością 50, 60, 80 i 90 km/godz. To są najczęściej spotykane na drogach ograniczenia. Amatorzy jazdy autostradami powinni także wiedzieć, przy jakich obrotach silnika prędkość wynosi 130 km/godz.

Zobacz również: Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

Najważniejsze są trzy ograniczenia prędkości: 50, 80 i 130 km/godz. Wiedza o tym, przy ilu obrotach silnika są one osiągane, w zupełności wystarczy, aby ustrzec się mandatów. Jazda z prędkością o 10 km/godz mniejszą tam, gdzie obowiązuje ograniczenie do 60 czy 90 km/godz. niczym nie grozi, poza dojechaniem do celu kilka minut później.

Jeżeli w samochodzie nie ma obrotomierza, wówczas poznanie aktualnej prędkości jest nieco trudniejsze. Poza obszarami zabudowanymi i na terenach wiejskich są ustawione przy drodze co 100 metrów betonowe lub plastikowe biało-czerwone słupki. Znając czas, zużyty od momentu minięcia jednego na dojechanie do następnego, można dostatecznie dokładnie określić prędkość jazdy.

Oto wykaz czasów, potrzebnych na pokonanie 100 metrów przy różnych prędkościach.

W czasie 3 sekund pokonuje się 100 metrów przy prędkości około 33 m/s., czyli około 120 km/godz. Jest to nieco poniżej maksymalnej prędkości, dopuszczalnej na autostradach.
W czasie 4 sekund pokonuje się 100 metrów przy prędkości 25 m/s., czyli 90 km/godz. Takie jest ograniczenie prędkości poza obszarami zabudowanymi.
W czasie 5 sekund samochód przejeżdża 100 metrów przy prędkości 20 m/s., czyli 72 km/godz.
6 sekund potrzeba na pokonanie 100 metrów przy prędkości około 17 m/s., czyli około 60 km/godz.
7 sekund wymaga pokonanie 100 metrów przy prędkości około 14,3 m/s., czyli nieco ponad 53 km/godz. Jest to prędkość minimalnie większa, niż dopuszczalna w terenie zabudowanym. Dojeżdżając do takiego terenu trzeba zacząć zmniejszanie prędkości dostatecznie wcześnie, co najmniej 300 – 400 metrów od miejsca, w którym zaczyna obowiązywać ograniczenie.

Zobacz również: Co zrobić w razie kolizji?

Aby nie absorbować uwagi spoglądaniem na przydrożne słupki i na zegarek trzeba pamiętać, że czas 1 sekundy upływa po wypowiedzeniu bez zbędnego pośpiechu liczebnika STO DWADZIEŚCIA JEDEN.

Jest jeszcze trzeci, dostatecznie dokładny sposób na dostosowanie się do obowiązującego ograniczenia prędkości, gdy nie ma ani obrotomierza, ani przydrożnych słupków. Wystarczy jechać wolniej, niż większość pozostałych samochodów!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Fot. Lexus
Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Fot. Lexus

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama