reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Dopuszczalne prędkości na polskich drogach w 2014 roku

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach w 2014 roku

Znasz limity prędkości jakie obowiązywać będą w Polsce w 2014 roku? Warto przynajmniej odświeżyć te informacje, aby nie zostać niemile zaskoczonym w trakcie kontroli drogowej.

Polska - kraj ograniczeń?

Jazda po polskich drogach jest nie tylko niebezpieczna, ale także i czasochłonna. Duże rozdrobnienie miast, brak obwodnic a tym bardziej autostrad powoduje, że kierowcy muszą często redukować prędkość pojazdu wydłużając w ten sposób czas dojazdu. Gorzej, że jeśli tego nie zrobią narażają się na mandat i punkty karne. Problem w tym, że niewielu kierowców zna dopuszczalne na polskich drogach limity prędkości.

Polecamy: Znaki, mandaty i punkty karne 2014 (PDF)

dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC 3,5 t
Autostrada 140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h 
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa (poza obszarem zabud.) 90 km/h

Zobacz też: Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

Wiele osób myli niektóre rodzaje dróg i nie stosuje się właściwie do obowiązujących na nich ograniczeń prędkości. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w odniesieniu do drogi dwujezdniowej, która jest błędnie kojarzona z drogą o dwóch kierunkach jazdy oddzielonych linią. W rzeczywistości jest to droga posiadająca dwie jezdnie (najczęściej oddzielone pasem zieleni)!

To auto rozpoznaje ograniczenia prędkości! Test nowego BMW 435i 306 KM!

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w 2014 roku

Zupełnie inne limity prędkości obowiązują na drogach znajdujących się na obszarze zabudowanym. Zgodnie z polskim prawem, jeśli na drodze takiej nie ma konkretnego znaku ograniczającego prędkość pojazdów to można poruszać się na niej nie szybciej niż 50 km/h w ciągu dnia (w godzinach 5:00-23:00) i 60 km/h w nocy (23:00-5:00).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama