| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Dopuszczalne prędkości na polskich drogach w 2014 roku

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach w 2014 roku

Znasz limity prędkości jakie obowiązywać będą w Polsce w 2014 roku? Warto przynajmniej odświeżyć te informacje, aby nie zostać niemile zaskoczonym w trakcie kontroli drogowej.

Polska - kraj ograniczeń?

Jazda po polskich drogach jest nie tylko niebezpieczna, ale także i czasochłonna. Duże rozdrobnienie miast, brak obwodnic a tym bardziej autostrad powoduje, że kierowcy muszą często redukować prędkość pojazdu wydłużając w ten sposób czas dojazdu. Gorzej, że jeśli tego nie zrobią narażają się na mandat i punkty karne. Problem w tym, że niewielu kierowców zna dopuszczalne na polskich drogach limity prędkości.

Polecamy: Znaki, mandaty i punkty karne 2014 (PDF)

dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC 3,5 t
Autostrada 140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h 
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa (poza obszarem zabud.) 90 km/h

Zobacz też: Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

Wiele osób myli niektóre rodzaje dróg i nie stosuje się właściwie do obowiązujących na nich ograniczeń prędkości. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w odniesieniu do drogi dwujezdniowej, która jest błędnie kojarzona z drogą o dwóch kierunkach jazdy oddzielonych linią. W rzeczywistości jest to droga posiadająca dwie jezdnie (najczęściej oddzielone pasem zieleni)!

To auto rozpoznaje ograniczenia prędkości! Test nowego BMW 435i 306 KM!

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w 2014 roku

Zupełnie inne limity prędkości obowiązują na drogach znajdujących się na obszarze zabudowanym. Zgodnie z polskim prawem, jeśli na drodze takiej nie ma konkretnego znaku ograniczającego prędkość pojazdów to można poruszać się na niej nie szybciej niż 50 km/h w ciągu dnia (w godzinach 5:00-23:00) i 60 km/h w nocy (23:00-5:00).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK